لینک های دسترسی

Breaking News

وزرای خارجه امریکا و پاکستان در مورد افغانستان صحبت کردند


پاکستان می‌گوید در حالیکه رهبران طالبان باید به تعهدات خود پابند باشند، جهان"مسوولیت اخلاقی"دارد تا به گونهٔ مشترک در حل بحران بشری و اقتصادی در افغانستان تلاش کنند.

این اظهارات را شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان روز پنجشنبه ۲۳ سپتمبر (اول میزان) در دیدار با انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده ابراز داشته افزود: "امیدوارم جهان اشتباه تنها گذاشتن افغانستان را تکرار نکند."

وزیر خارجهٔ ایالات متحده در دیدار با آقای قریشی روی اهمیت هماهنگی تعاملات دپلوماتیک دو کشور و تسهیل خروج کسانیکه می‌خواهند افغانستان را ترک کنند، تاکید کرد.

آقای بلنکین گفت: "من فکر می‌کنم [در مورد تعامل با طالبان] وحدت بسیار قوی رویکرد و وحدت اهداف وجود دارد ... ، طالبان می‌گویند که به دنبال مشروعیت استند، و به دنبال حمایت جامعه بین المللی استند. رابطه آنان با جامعه بین المللی به نحوهٔ عملکرد آنان بستگی دارد. "

وزیر خارجه‌ امریکا یکبار دیگر بر اولویت های این کشور از جمله اجازه خروج افغان ها و اتباع خارجی از افغانستان، احترام به حقوق بشر، به ویژه زنان، دختران و اقلیت‌ها، جلوگیری از استفاده خاک افغانستان توسط گروه‌های تروریستی برای تهدید سایر کشورها و تشکیل "یک دولت واقعاً فراگیر" تاکید کرد.

در همین حال، وزیر خارجهٔ امریکا گفت که موضوع افغانستان محور جلسات چندجانبه و دوجانبه او با همتایان روسی و چینی او نیز بوده است.

افزون بر این دیدار، پنج عضو دایمی شورای امنیت ملل متحد – امریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا – نیز روز پنجشنبه در مورد گرفتن موقف مشترک در خصوص تحولات اخیر در افغانستان به توافق رسیدند.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از مقام‌های ملل متحد گزارش داده است که اعضای دایمی شورای امنیت ملل متحد توافق کردند تا به خاطر ایجاد یک حکومت همه شمول در افغانستان، بر طالبان فشار آورده شود.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی ملل متحد با وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و روسیه به گونه حضوری و با وزیر خارجۀ چین به گونه مجازی ملاقات کرد.

یک مقام امریکایی گفت که این نشست اعضای دایمی شورای امنیت ملل متحد "سازنده و با همگرایی زیاد" توام بود. او افزود که هیچ یک از اعضای دایمی این شورا به شمول چین، با ترکیب حکومت سرپرست به رهبری طالبان راضی نیست.

ژانگ جون، سفیر چین در ملل متحد نیز پیش از آغاز این نشست گفت که همه اعضای دایمی شورای امنیت ملل متحد، خواستار ایجاد یک حکومت همه‌شمول در افغانستان اند.

همزمان با این، انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد گفته است که قدرت‌های شورای امنیت خواستار "افغانستان صلح آمیز و با ثابت است که در آن کمک‌های بشری بدون مشکلات و تبعیض، توزیع شده بتواند."

منشی عمومی ملل متحد همچنین گفت که شورای امنیت این سازمان خواستار افغانستانی اند که در آن به حقوق بشر به شمول حقوق زنان و دختران احترام گذاشته شود، پناهنگاه دهشت افگنان نباشد و افغانستانی که حکومت همه‌شمول آن نمایندۀ تمام اقشار و مردم افغانستان باشد.

XS
SM
MD
LG