لینک های دسترسی

Breaking News

ریکارد تازۀ ناسا؛ فضانورد امریکایی ۳۵۵ روز را در فضا سپری کرد


مارک وندی هی، فضانورد امریکایی پس از سپری کردن ۳۵۵ روز در فضا ریکارد قبلی فضانوردان ناسا را شکستاند و روز چهارشنبه ۳۰ مارچ (۱۰ حمل) با دو فضانورد روسی به زمین بازگشت.

باوجود تشدید تنش‌ها بین واشنگتن و مسکو به خاطر تهاجم روسیه بر اوکراین، آقای وندی هی در کنار انتون شکپلیروف و پیوتر دوبروف دو فضانورد روسی در سفینهٔ سیوز روسی از ایستگاه فضایی بین المللی به زمین فرود آمدند.

حتا قبل از تهاجم ۲۴ فبروری مارک وندی هی گفته بود که با همکاران روسی خود در این مورد صحبت نخواهد کرد و افزوده بود که ما باهم بسیار خوب کنار آمده ایم و فکر نکنم که بخواهیم روی چنین موضوعات بحث کنیم.

آقای وندی هی و دوبروف به تاریخ نهم اپریل سال گذشته با سفینهٔ سیوز به ایستگاه فضایی بین المللی رفته بودند و شکپلیروف در ماه اکتوبر با یک خدمه فلمبرداری روسی به آنان ملحق شد.

قبل از ترک ایستگاه فضایی، شکپلیروف فضانوردان را به عنوان "برادران و خواهران فضایی من" در آغوش گرفت. او افزود:" مردم روی زمین مشکل دارند. در مدار... ما یک خدمه هستیم. ایستگاه فضایی نماد دوستی و همکاری و ... آینده اکتشافات فضایی است. "

آقای وندی هی ریکارد قبلی اسکات کیلی، فضانورد بازنشستهٔ ناسا را با تفاوت ۱۵ روز شکستاند.

آقای کیلی که ۳۴۰ روز اقامت خود در فضا را در سال ۲۰۱۶ به پایان رسانده بود، در مورد ریکارد آقای وندی هی گفت: "شکستاندن ریکارد به معنای پیشرفت است. "

دوبروف نیز از جمله پنج فضانورد روسی شد که بیشترین وقت را در فضا سپری کرده اند. ریکارد جهانی درازترین مدت اقامت در فضا را فعلاً یک داکتر فضانورد روسی دارد که در دهه ۱۹۹۰ ، ۴۳۷ روز و ۱۷ ساعت را در ایستگاه فضایی میر سپری کرده بود.

XS
SM
MD
LG