لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان امریکایی چندین سال دیگر هم در افغانستان می‌مانند – جنرال میلی


مارک میلی، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده از حضور دراز مدت نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان خبر داد.

آقای میلی روز یکشنبه ۱۰ نومبر (۱۹ عقرب) در صحبت با برنامۀ "این هفته" شبکۀ خبری ای بی سی در پیوند با حضور نظامیان امریکایی در افغانستان گفت: "برای چندین سال دیگر نیز آنجا باقی خواهیم ماند".

آقای میلی در پاسخ به این پرسش که چرا جنگ افغانستان تا این حد به درازا کشانده شد گفت: "به افغانستان رفتیم تا آن کشور بار دیگر به پناهگاه دهشت افگنانی مبدل نشود که به ایالات متحده حمله می‌کنند. این ماموریت تا هنوز تکمیل نشده است و برای موفقیت این ماموریت حکومت و قوای امنیتی افغانستان باید قادر شوند تا امنیت داخلی کشور خود را تامین کرده و نگذارند دهشت افگنان از قلمرو آن کشور بر کشورهای دیگر به ویژه ایالات متحدۀ امریکا حمله کنند."

این در حالی است که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا بار بار گفته است که نظامیان امریکایی را از افغانستان به امریکا برخواهد گرداند.

لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا مشخص نکرد که نظامیان امریکایی چند سال دیگر در افغانستان حضور خواهند داشت، اما پیش از این مقام‌های ارشد امریکایی گفته بودند که حضور نظامی امریکا در افغانستان، وابسته به شرایط بوده و با مذاکرات صلح با طالبان ربط دارد.

خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان یکی از نکات عمده در مذاکرات زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان با نمایندگان طالبان است.

آقای میلی که در افغانستان و عراق نیز ماموریت نظامی انجام داده است، در این مصاحبه گفت که وی نیز، در صورتیکه ممکن باشد، خواستار کاهش حضور نظامی امریکا در دیگر کشورها است.

هم اکنون حدود ۱۲۰۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند.

وزیر دفاع امریکا چند هفته پیش گفته بود که در صورت نیاز امریکا می‌تواند شمار نظامیان خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ کاهش بدهد؛ بدون این که عملیات مبارزه با دهشت افگنی در آن کشور متاثر شود.

XS
SM
MD
LG