لینک های دسترسی

Breaking News

دنفورد: بحث خروج امریکا از افغانستان بسیار پیش از وقت است


ارشدترین مقام نظامی ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید که بحث خروج قوای امریکایی از افغانستان بسیار پیش از وقت است.

جوزف دنفورد، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده که روز چهارشنبه ۲۸ اگست (ششم سنبله) در یک کنفرانس مشترک خبری با مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا با خبرنگاران در پنتاگون صحبت می‌کرد، هر گونه توافق امریکا با طالبان و خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را وابسته به اوضاع امنیتی در افغانستان دانست.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان تا کنون ۹ بار با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرده است.

خروج قوای امریکایی از افغانستان، تضمین ضد دهشت افگنی از سوی طالبان، مذاکرات بین الافغانی میان طالبان و حکومت افغانستان و استقرار آتش بس پایدار، اجندای اصلی مذاکرات آقای خلیلزاد با طالبان است.

آقای دنفورد و مارک اسپر از ابراز نظر در مورد پیشرفت‌های مذاکرات زلمی خلیلزاد با طالبان پرهیز کردند، اما آقای اسپر گفت: "کلید ختم جنگ در افغانستان، توافق سیاسی است. ما هم اکنون در این مسیر قرار داریم و آرزومندیم که به نتیجه‌ای دست یابیم".

آقای دنفورد گفت که قوای امریکایی تا زمانی در افغانستان حضور خواهد داشت که به گفتۀ وی قوای افغان قابلیت کامل مبارزه با تهدیدات دهشت افگنی را داشته باشند. او گفت: "نمی‌توان پیش بینی کرد که قوای امنیتی و دفاعی افغان چی زمانی از این قابلیت برخوردار خواهند شد."

در پاسخ به پرسشی که گویا حکومت افغانستان در مذاکرات امریکا-طالبان در حاشیه قرار گرفته است، آقای دنفورد گفت: "هر گونه توافق صلح را با طالبان یکجا و در هماهنگی با حکومت و مردم افغانستان نهایی می‌کنیم."

لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا در این کنفرانس خبری گفت که هدف اصلی مذاکرات امریکا با طالبان این است که زمینه را برای مذاکرات بین الافغانی فراهم کند که سبب تامین صلح و ثبات سرتاسری در افغانستان شود.

قرار است آقای خلیلزاد پس از توافق با طالبان روز پیش‌نویس موافقتنامۀ صلح با آن گروه به کابل رفته و جزییات آن را با رهبران حکومت افغانستان شرح دهد و سپس تاریخی را برای امضای این توافق مشخص کند.

XS
SM
MD
LG