لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در امریکا؛ بایدن و سندرز پیشتاز اند


در انتخابات مقدماتی برای گزینش نامزد دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا که در ۱۴ ایالت برگزار شده بود، جو بایدن و برنی سندرز به ترتیب در بیشترین‌ ایالت‌ها پیروز شدند.

جو بایدن،معاون رییس جمهور پیشین ایالات متحده توانست در نه ایالت پیروز شود و برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت در چهار ایالت برنده شد.

اما پیروزی در کالیفورنیا که ۴۱۵ نمایندۀ انتخاباتی دارد و در آن آقای سندرز برنده شد و نیز برنده شده در تکزاس با داشتن ۲۲۸ نمایندۀ انتخاباتی که در آن آقای بایدن پیروز شد، بیش از هر ایالت دیگر در محراق توجه قرار داشت.

افزون بر کالیفورنیا، آقای سندرز در کلورادوی، یوتا و ورمونت پیروز شده است. آقای بایدن در الاباما، ارکنساس، مسه‌چوستس، منیسوتا، اوکلاهاما، تنیسی، ورجینیا، کارولینای شمالی و تکزاس پیروز شد. تنها در ایالت مین که نتایج آن تا هنوز اعلان نشده است، آرای هردو رقیب – بایدن و سندرز- بسیار نزدیک به هم است.

سندرز شام سه شنبه سوم مارچ (۱۳ حوت) گفت که نه تنها نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا خواهد بلکه، دونالد ترمپ را نیز در این انتخابات شکست خواهد داد.

انتخابات دیروز را به خاطر اینکه سرنوشت رای یک سوم نمایندگان انتخاباتی حزب دموکرات را تعیین می‌کند، به نام "سه شنبه بزرگ" نیز یاد می‌کند. از بیش از ۴۰۰۰ نمایندۀ انتخاباتی، انتخابات روز سه شنبه بزرگ ۱۳۵۷ نمایندۀ انتخاباتی را احتوا می‌کرد. هر ایالت نظر به جمعیت رای‎دهندۀ خود تعداد مشخص نمایندۀ انتخاباتی دارد.

برای نامزدی حزب در انتخابات ریاست جمهوری، داوطلب نامزدی باید برندۀ ۱۹۹۱ نمایندۀ انتخاباتی شده باشد.

دو داوطلب دیگر نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا کهپس از بایدن و سندرز در کارزار انتخاباتی درون حزبی مطرح اند، الیزابت وارن، سناتور ایالت مسه‌چوستس و مایکل بلومبرگ، شاروال پیشین نیویارک و میلیارد امریکایی است.

در طول انتخابات روز سه شنبه، آقای ترمپ در تویتر فعال بود. او ضمن انتشار عکس‌هایی از پیروزی اش در ایالت‌های چهارده گانۀ شامل در سه شنبه بزرگ، با کنایه از سناتور وارن و مایکل بلومبرگ خواست که با نتایج به دست آوردۀ شان، بهتر است از رقابت کنار بروند.

با اینحال، تا مشخص شدن نامزد دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا راه درازی باقی‌مانده است. تا یک هفتۀ دیگر، رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها در ایالت‌های آیدهو، میشیگن، میسی‌سیپی، میسوری، دکوتای شمالی و واشنگتن و به تاریخ ۱۷ مارچ در اریزونا، فلوریدا، ایلینوی و اوهایو برگزار خواهد شد.

در نهایت، مجمع ملی حزب دموکرات در ماه جولای و مجمع ملی حزب جمهوریخواه در ماه اگست نامزدان خود را برای انتخابات سوم نومبر ۲۰۲۰ معرفی خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG