لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: طالبان و حکومت افغانستان عاملان حملات کابل و ننگرهار را به کیفر برسانند


وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا ضمن تقبیح حملات مرگبار در افغانستان طالبان و حکومت آن کشور را ترغیب کرده است تا عاملان این حملات را به عدالت بکشانند.

در دو حملۀ مرگبار در کابل و ننگرهار کم از کم ۳۷ نفر کشته و ۸۳ نفر زخمی شدند. هیچ گروهی مسوولیت این حملات را به دوش نگرفته و طالبان گفته اند که در این دو حمله دست ندارند.

ساعاتی پس از این حملات محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در یک خطابۀ تلویزیونی گفت: "برای دفاع از کشور و به منظور امنیت مردم و سرکوبی و دفع حملات و تهدیدات گروه طالبان و سایر گروه های تروریستی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دستور می‌دهم که به عوض حالت دفاع، دوباره حالت تعرضی را اختیار کنند و در مقابل دشمن عملیات شان آغاز کنند."

تامس کمبل، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا با اشاره به دستور رییس جمهور غنی گفت: "در مطابقت با توافقنامه (با طالبان)، نظامیان امریکایی در صورت حملات طالبان به قوای امنیتی و دفاعی افغان به حملات دفاعی ادامه خواهد داد.

وزارت خارجۀ ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفته است که "حملات انزجارانگیز" و "شنیع تروریستی" را در افغانستان که در "جریان ماه مبارک رمضان و در وسط تهدید کووید۱۹" به وقوع می‌پیوندد، با شدیدترین الفاظ تقبیح می‌کند.

در اعلامیه آمده است: "ملاحظه کردیم که طالبان هرگونه مسوولیت را رد کرده و این حملات را شنیع خوانده و تقیبح کرده اند. طالبان و حکومت افغانستان باید همکاری کنند تا عاملان به عدالت کشانده شوند".

با اینحال، مقام‌های افغان به شمول مشاور امنیت ملی و معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان طالبان را با داعش و دیگر گروه‌های دهشت افگن همدست خوانده و با اشاره به حملات روز سه شنبه کابل استدلال کرده اند که این گروه‌های فعالیت‌های تروریستی شان را مشترکانه انجام می‌دهند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده همچنین تاکید کرده است که تا زمانیکه کاهش پایدار خشونت رونما نشود و پیشرفت در راستای حل سیاسی بن بست افغانستان نابسنده باشد، آن کشور در برابر دهشت افگنی آسیب‌پذیر باقی خواهد ماند.

در این اعلامیه آمده است: "مردم افغانستان شایان آیندۀ عاری از دهشت اند و روند جاری صلح فرصت حیاتی برای افغان‌ها است تا با هم کنار آمده و جبهۀ متحدی را بر ضد تهدید تروریزم شکل دهند".

XS
SM
MD
LG