لینک های دسترسی

Breaking News

دو دانشمند امریکایی برندۀ جایزۀ نوبل طب شدند


دیوید جولیوس و اردم پاتاپوتین، دو دانشمند امریکایی به خاطر کشفیات شان در مورد آخذه های حرارت و حس لمس در بدن انسان، برندۀ جایزۀ نوبل طب شناخته شدند.

هیات منصفۀ جوایز نوبل روز دوشنبه چهارم اکتوبر (۱۲ میزان) گفت: "این کشفیات پیش‌گامانه...توسط برندگان امسال جایزۀ نوبل [طب] به ما این درک را بخشید که چگونه حرارت، برودت و نیروی میخانیکی می‌تواند سبب تحریک پیام‌های عصبی شود و چگونه بدن آن را درک و با آن خود را تطابق می‌دهد."

این دو دانشمند امریکایی که استادان پوهنتون در ایالت کالیفورنیای امریکا اند، افزون بر دریافت مدال‌های جایزۀ نوبل، مبلغ ۱.۱ میلیون دالر جایزۀ نقدی را نیز میان هم تقسیم خواهند کرد.

جایزۀ نوبل طب سال گذشته به سه ویروس شناس داده شد که در زمینۀ ویروس هیپاتیت سی کشفیات کرده بودند.

سال گذشته مراسم اهدای جوایز به دلیل تشدید همه‌گیری کروناویروس متاثر شد، اما امسال تمام روند انتخاب و طی مراحل جوایز نوبل زیر سایۀ کووید۱۹ انجام یافت.

قرار است برندگان جایزۀ نوبل فزیک روز سه شنبه، کیمیا روز چهارشنبه، ادبیات روز پنجشنبه و برندۀ جایزۀ نوبل صلح روز جمعه اعلام شوند. همچنین، برندۀ جایزۀ نوبل اقتصاد روز دوشنبه ۱۱ اکتوبر اعلام خواهد شد.

جایزۀ نوبل در بخش‌های طب، فزیک، کیمیا، ادبیات و صلح به خواست الفرد نوبل، یک صنعتکار ثروتمند سویدنی و مخترع دینامیت ایجاد شد. نخستین جایزۀ نوبل در سال ۱۹۰۱ درست پنج سال پس از مرگ نوبل تفویض شد.

جایزۀ نوبل اقتصاد که به نام رسمی "جایزۀ بانک سویدن در علوم اقتصاد" برای یادبود از الفرد نوبل شناخته می شود، نه به خواست نوبل بلکه در سال ۱۹۶۸ از سوی بانک مرکزی سویدن ایجاد شد.

با اینحال، این جایزه در کنار سایر جوایز نوبل تفویض شده و معیار انتخاب برندگان آن نیز شبیه سایر جوایز نوبل است.

XS
SM
MD
LG