لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید سفارت امریکا بر حفظ امنیت خبرنگاران در افغانستان


راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحدۀ امریکا در کابل بر حفظ آزادی رسانه‌ها در افغانستان تاکید کرد و آن را یکی از مهم‌ترین دستآوردهای دو دهۀ پسین خواند.

آقای ویلسن روز سه شنبه ۲۹ دسمبر (نهم جدی) در تویتر نوشت که در پی حملات هدفمند اخیر در هلمند، غزنی، ننگرهار و کابل که به گفته وی منجر به خاموش ساختن صداهای با حرمت در رسانه‌های افغانستان شد، او با نمایندگان رسانه‌ها، نهادهای حامی رسانه‌ها و دپلوماتان خارجی مقیم کابل ملاقات کرد.

آقای ویلسن گفت که هدف این دیدار این بود تا نمایندگی‌های دپلوماتیک امریکا و سایر کشورها در کابل، از زبان خود رسانه‌ها و نهاد‌های حامی رسانه‌ها در مورد تهدید‌هایی که با آن روبرو اند، بشنوند.

شارژدافیر سفارت امریکا در کابل اضافه کرد که در این ملاقات، روی استراتیژی تامین امنیت خبرنگاران و کمک به آن عده خبرنگاران که زندگی شان به خطر مواجه است، بحث شد.

راس ویلسن گفت که دست اندرکاران رسانه‌ها در افغانستان در گزارشدهی در مورد شفافیت و پاسخگویی، از خود شجاعت چشمگیر نشان می دهند.

او با ابراز حمایت امریکا از رسانه های افغانستان همچنین از هشتگ "خبرنگاران را هدف قرار ندهید" در پیام تویترش کار گرفته است.

این در حالی است که سازمان گزارشگران بدون مرز با نشر گزارشی، پنج کشور - مکسیکو، عراق، افغانستان، پاکستان و هند- را به عنوان مرگبارترین کشورهای جهان برای خبرنگاران در سال ۲۰۲۰ قلمداد کرده است.

این سازمان گفته است که در جریان امسال، تنها هشت خبرنگار در مکسیکو، شش خبرنگار در عراق، پنج خبرنگار در افغانستان، چهار تن در هند و چهار تن دیگر در پاکستان کشته شده اند.

از سوی دیگر وزیر داخله افغانستان و رییس عمومی امنیت ملی این کشور دیروز در مجلس سنای شورای ملی گفتند که "کاروان عبیده" وابسته به گروه طالبان مسوول کشتار هدفمند خبرنگاران، اعضای جامعه مدنی و فعالان سیاسی می باشد.

XS
SM
MD
LG