لینک های دسترسی

Breaking News

سفارت امریکا در کابل: هیچ طرحی برای مسدود شدن نداریم


سفارت ایالات متحدۀ امریکا در کابل با نشر چند پیام پیهم در تویتر از ادامۀ فعالیت خود خبر داده و گفته است که هیچ طرحی برای مسدود شدن این سفارت وجود ندارد.

در یکی از این تویت‌ها که عصر یکشنبه چهارم جولای (۱۳ سرطان) نشر شد، آمده است: "سفارت ایالات متحده در کابل باز است و باز خواهد ماند. آنگونه که رییس جمهور بایدن هدایت داده است، ما به حضور نیرومند دپلوماتیک در کابل ادامه می‌دهیم تا طیفی از کارها را که با حکومت و مردم افغانستان انجام می‌دهیم، به پیش ببریم. ما هیچ طرحی برای مسدود کردن سفارت نداریم."

در یک پیام دیگر سفارت امریکا در کابل ابراز اطمینان شده است که کارهای آن سفارت "به شیوۀ مصوون" انجام شده می‌تواند. در ادامۀ این پیام آمده است: "مانند همه ماموریت‌های [دپلوماتیک] مان در خارج، این سفارت [در کابل] طرح‌های امنیتی برای حفاظت از کارمندان و تاسیسات خود را به خوبی انکشاف داده است."

این در حالی است که نشریهٔ وال ستریت ژورنال دیروز در گزارشی گفت که پلانگذاری برای تخلیهٔ اضطراری سفارت امریکا در کابل تشدید یافته است.

این نشریه گفته است که وخیم شدن وضعیت امنیتی در افغانستان می‌تواند زندگی کارمندان دپلوماتیک، نظامی و سایر شهروندان باقی مانده در این کشور را به مخاطره بیندازد.

اما سفارت امریکا همچنین نگاشته است: "آنگونه که رییس جمهور بایدن و وزیر خارجه بلینکن گفته اند، در حالیکه حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان در حال اختتام است، سفارت ایالات متحده به برنامه‌های معاونتی دپلوماتیک، بشردوستانه و امنیتی در افغانستان ادامه خواهد داد."

با آغاز روند خروج قوای خارجی از افغانستان، آسترالیا نخستین کشوری بودکه سفارت خود را در شهر کابل موقتاً مسدود کرد.

همچنین ادامۀ شورشگری طالبان و نگرانی از مسلط شدن آن گروه بر شهرهای افغانستان، سبب شد که فعالیت قونسلگری های ترکیه، پاکستان و ایران در ولایت بلخ متوقف شود.

با آنکه انتظار می‌رود روند خروج کامل قوای امریکایی از افغانستان به زودی تکمیل شود، مقام‌های امریکایی گفته اند که صدها نظامی این کشور برای تامین امنیت سفارت امریکا در کابل باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG