لینک های دسترسی

Breaking News

آسترالیا سفارت خود را در کابل به گونۀ موقت مسدود می‌کند


همزمان با آغاز روند خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، صدر اعظم آسترالیا گفته است که به دلیل "فضای نامناسب امنیتی" سفارت خود را به گونۀ موقت در کابل مسدود می‌کند.

اسکات موریسن گفته است که سفارت آسترالیا در کابل قرار است تا پایان این هفته مسدود شود. آقای موریسن افزوده است که این تصمیم موقتی خواهد بود و با بهتر شدن اوضاع امنیتی در افغانستان، این سفارت بازگشایی خواهد شد.

پس از تصمیم ایالات متحدۀ امریکا و ناتو برای خروج نیروهای شان از افغانستان، آسترالیا نخسین کشوری است که به دلیل تهدیدات امنیتی، سفارت خود را در کابل بسته می‌کند.

در این حال، وزارت امور خارجۀ افغانستان می‌گوید که از تصمیم کشور آسترالیا مبنی بر "تعطیل موقت" سفارت‌اش در کابل با توجه به شرایط امنیتی آگاه است.

این وزارت روز سه شنبه ۲۵ می (چهارم جوزا) با نشر اعلامیه‌ای گفت که ضمن احترام به این تصمیم، از حمايت‌ و همكاری‌های آستراليا با مردم و دولت افغانستان در دو دههٔ گذشته قدردانی می‌کند.

در اعلامیه‌ آمده است: "ما تجدید تعهد آستراليا را برای ادامهٔ حمايت‌ها و مساعدت‌هايش به افغانستان به ديده قدر نگريسته و تحقق اين تعهدات را در راستای مبارزه با تروریزم، استقرار صلح و ثبات در افغانستان و تداوم همکاری‌های استراتیژیک میان دوکشور بااهميت می‌دانيم."

وزارت خارجۀ افغانستان اضافه کرده که بر اساس قوانین بین‌المللی حکومت افغانستان خود را متعهد و مکلف به تامین امنیت نمایندگی‌های سیاسی و مصوونیت کارکنان دپلوماتیک کشورهای خارجی در این کشور می‌داند.

روند خروج نیروهای امریکایی و ناتو به تاریخ اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا ۱۱ سپتمبر سال جاری تکمیل شود.

XS
SM
MD
LG