لینک های دسترسی

Breaking News

نمایندگان امریکا و اتحادیۀ اروپا برای مذاکرات هسته‌ای ایران رهسپار اتریش شدند


یکی از تاسیسات هسته‌ای ایران در حومۀ شهر اصفهان

نمایندگان ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا روز چهارشنبه سوم اگست (۱۲ اسد) گفتند که برای مذاکرات با هیات ایرانی در مورد احیای برنامۀ هسته‌ای تهران، که از چند ماه به اینسو متوقف شده است، عازم ویانا، پایتخت اتریش شده اند.

راب مالی، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور ایران در یک پیام تویتر از سفرش به اتریش خبر داده است. آقای مالی نوشته: "توقعات ما مشخص است،اما ایالات متحده از تلاش‌های اتحادیه اروپا استقبال کرده و آمادۀ تلاش با حسن نیت برای رسیدن به یک توافق است. به زودی مشخص خواهد شد که آیا ایران نیز به همین منظور آماده است یا خیر."

انریک مورا، هماهنگ کنندۀ هسته‌ای اتحادیه اروپا نیز با اشاره به توافق هسته‌ای ایران با قدرت های جهان گفته است که برای مذاکرات جهت "تطبیق کامل" این توافقنامۀ عازم ویانا است.

ایران نیز ضمن ابراز خوشبینی از این مذاکرات گفته است که هیات ایرانی به رهبری علی باقری عازم ویانا شده است.

آقای باقری در یک پیام تویتر نگاشته است: " مسوولیت بر عهده آنهایی است که توافق را نقض کرده و در فاصله گرفتن از میراث‌ منحوس گذشته ناکام مانده‌اند. امریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است؛ توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسوولانه عمل نماید."

مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای توافق هسته‌ای ایران که در سال ۲۰۲۱ آغاز شده بود، از ماه مارچ به اینسو متوقف شده است. در اواخر ماه جون، قطر مذاکرات غیر مستقیم میان تهران و واشنگتن را میزبانی کرد، اما این تلاش نیز به جایی نرسید.

جوسپ بوریل، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ماه گذشته پیشنهادی را مطرح کرد و از همه طرف‌ها خواست تا از "بحران خطرناک هسته‌ای" جلوگیری کنند.

بر اساس توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی، تعزیرات اقتصادی که بر ایران وضع شده بود، تا حدی لغو شد و در عوض، تهران فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کرد.

اما دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، در ماه می ۲۰۱۸ میلادی به طور یکجانبه از این توافق بیرون شد و تعزیرات شدید اقتصادی را بار دیگر بر ایران وضع کرد، اقدامی که موجب شد تهران نیز از تعهدات این توافق خود را عقب بکشد و غنی سازی یورانیم خود را به مقیاس بلندتری که در توافقنامه محدود شده بود، از سر بگیرد.

ایران همواره ادعا کرده است که غنی سازی یورانیم آن کشور صلح آمیز بوده و برای تولید انرژی و اهداف طبی است. ایران همچنان گفته است که در صورت لغو تعزیرات وضع شده از سوی ایالات متحده، آن کشور آمادۀ برگشت به توافقنامه و تطبیق تعهدات مندرج در آن است.

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG