لینک های دسترسی

Breaking News

خروج نیروهای خارجی از افغانستان عملاً آغاز شده است – ضیا


سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گوید که خروج نیروهای امریکایی و ناتو عملاً از این کشور آغاز شده است.

جنرال یاسین ضیا، امروز اول می (۱۱ ثور) در یک نشست مشترک خبری گفت که قرار است تا چند روز دیگر شماری از پایگاه‌های نیروهای خارجی به نظامیان افغان تسلیم داده شود.

آقای ضیا افزود که پایگاه نیروهای خارجی در شورابک هلمند تخلیه شده و قرار است تا فردا به نظامیان افغان سپرده شود.

او افزود که نیروهای خارجی از سایر پایگاه‌ها به پایگاه بگرام منتقل می‌شوند.

بر اساس تصمیم جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روند خروج قوای امریکایی از افغانستان امروز به گونۀ رسمی آغاز می‌شود و تا ۱۱ سپتمبر تکمیل خواهد شد.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در این نشست گفت که با بیرون‌شدن نیروهای خارجی از این کشور، طالبان حملات شان را بیشتر خواهند کرد.

آقای محب افزود که این گروه در تلاش گرفتن قدرت از طریق جنگ است و نهادهای امنیتی تمام آمادگی شان را برای مقابله با این گروه روی دست گرفته اند.

مشاور شورای امنیت ملی همچنان اطمینان داد که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان این کشور به دست طالبان سقوط نخواهد کرد.

'بی‌خبری از حفاظت مراکز قوای خارجی توسط طالبان'

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که از حفاظت پایگاه‌های نظامیان خارجی از سوی طالبان در این کشور در جریان نیستند و در این بارۀ با آنان صحبت نشده است.

آقای محب افزود که این کار طالبان برای آنان "حیران" کننده نیست، چون به گفتۀ وی این گروه تلاش می‌کند از هر شیوۀ برای گرفتن قدرت در افغانستان استفاده کند.

آقای محب افزود: "طالبان، گروهی استند که به هیچ چیزی اعتقاد ندارند، جز این که قدرت را از هر راه ممکن حاصل کنند."

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به حملۀ شام دیروز در لوگر گفت که طالبان "اجیران" سازمان استخاباراتی پاکستان اند و این گروه تمامی مواد انفجاری را از آن کشور به دست می‌آورند.

آقای محب افزود که هیچ رازی در این مورد پنهان باقی نمانده و جامعه جهانی از رابطۀ گروه طالبان و سازمان استخاباتی پاکستان آگاه است.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام غربی گزارش داده که جنگجویان طالبان در طول بیش از یک سال گذشته از پایگاه‌های نیروهای خارجی در افغانستان حفاظت کرده اند.

بر اساس این گزارش که دیروز نشر شد، جنگجویان طالبان در طول این مدت مانع حملات سایر گروه‌های تندرو یا گروه های رقیب شان بر نظامیان خارجی در افغانستان شده اند.

گزارش می افزاید که حفاظت طالبان از پایگاه های نیرو های خارجی مستقر در افغانستان، بر اساس یک ضمیمه مخفی توافقنامه صلح این گروه با ایالات متحده انجام شده است.

XS
SM
MD
LG