لینک های دسترسی

Breaking News

تیلرسن خواهان حل صلح آمیز بحران با قطر شد


ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ امریکا همچنین از عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحدۀ عرب خواسته است تا محدویت ها بر قطر را کاهش دهند
ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ امریکا همچنین از عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحدۀ عرب خواسته است تا محدویت ها بر قطر را کاهش دهند

ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده روز جمعه از قطر خواست به خواست کشور های همسایۀ خود پاسخ مثبت دهد.

آقای تیلرسن که پس از چاشت جمعه با خبرنگان صحبت می کرد گفت "از قطر می خواهیم تا به نگرانی های کشور های همسایۀ خود پاسخ بدهد."

آقای تیلرسن همچنین اضافه کرد که قطر سابقۀ حمایت از گروه های را دارد که به عوض فعالیت سیاسی، از خشونت کار گرفته اند.

با آنهم وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت که امیر قطر پیشرفت های را در راستای متوقف کردن کمک مالی برای دهشت افگنی کسب کرده و عناصر دهشت افگن را از آن کشور خارج ساخته است.

اما آقای تیلرسن تاکید کرد که نیاز است تا دولت قطر "کار های بیشتری را در این راستا انجام دهد و زود تر انجام دهد."

دو شنبۀ گذشته عربستان سعودی، مصر، امارات متحدۀ عرب و بحرین روابط دپلوماتیک خود را با قطر قطع کرده و دپلومات‌های خود را از آن کشور فراخوانده اند.

این کشور ها قطر را بر حمایت از دهشت افگنی و حمایت از گروه های چون اخوان ‌المسلمین، حماس و داعش متهم کردند و گفته اند که عملکرد های قطر موجب بی ثباتی در منطقه شده است، اتهامات که از سوی قطر رد شده است.

علاوه بر قطع روابط دیپلوماتیک با قطر، این کشور ها سرحدات زمینی، دریایی و هوایی خود را هم به روی قطر بسته‌اند.

دولت سلطنتی قطر بیشتر مواد غذایی حتی آب آشامیدنی خود را خارج از آن کشور وارد می کند.

آقای تیلرسن از کشور های عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحدۀ عرب همچنین خواست تا محدودیت های تجارتی بر قطر را کاهش دهند، زیرا در ماه رمضان، مردم قطر با مشکلات مواجه شده اند.

علاوه بر آن، بحران موجود با قطر موجب ایجاد مشکلات در قسمت مبارزۀ بین المللی در برابر گروه های دهشت افگن چون داعش شده است.

وزیر خارجۀ ایالات متحده همچنین گفت که قطع روابط کشور های همسایۀ قطر موجب محدودیت فعالیت های بین المللی به شمول امریکا در منطقه شده است.

صباح احمد جابر الصباح، امیر کویت، روز پنجشنبه به قطر رفته تا بحران دیپلوماتیک میان قطر، عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحدۀ عرب حل گردد و با مقامات قطر دیدار کرد.

وزیر خارجۀ ایالات متحده از تلاش های امیر کویت برای حل صلح آمیز بحران پیش آمده حمایت می کند، اما تاکید کرد هر نوع حمایت نظامی، مالی و ایدیولوژیک برای گروه های دهشت افگن باید ریشه کن شود.

در عین حال، آقای تیلرسن از کشور های عضو شورای همکاری های خلیج که شامل قطر می گردد خواست تا منازعۀ پیش آمده را از طریق گفتگو حل کنند.

XS
SM
MD
LG