لینک های دسترسی

Breaking News

  امریکا حکم محکمۀ روسیه مبنی بر تمدید حبس الکسی نوالنی را محکوم کرد


الکسی نوالنی

وزارت خارجهٔ ایالات متحده روز سه شنبه ۲۲ مارچ (دوم حمل) حکم محکمهٔ روسیه در مورد الکسی نوالنی، منتقد زندانی کرملین را محکوم کرد و گفت که این اقدام به دلیلی صورت گرفته است تا صدای وی "خاموش" شود.

مدت حبس این مخالف سرسخت پوتین در حالی تمدید می‌شود که مسکو از نزدیک به یک ماه به این سو، حملات تهاجمی گسترده را علیه اوکراین راه اندازی کرده است.

ایالات متحده گفته است که انحراف افکار عامه از تهاجم روسیه بر اوکراین، از دیگر دلایلی است که آقای نوالنی به حبس بیشتر محکوم شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده، با اشاره به حکم جدید محکمه در روسیه گفت: "حکم ساختگی محکمه آخرین مورد از یک سلسله تلاش‌ها برای خاموش کردن [صدای] نوالنی است."

خبرگزاری فرانس پرس از قول سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا گزارش داده است که "این تصمیم نگران‌کننده... نمونهٔ دیگری از سرکوب گستردۀ حکومت روسیه علیه مخالفان و آزادی بیان است که قصد دارد جنگ وحشیانه کرملین و جنگ بی‌دلیل علیه اوکراین را پنهان کند."

بر اساس گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس،‌یک محکمه در روسیه روز سه شنبه آقای نوالنی را به اتهام "تقلب و اهانت به محکمه" به نه سال زندان اضافی محکوم کرد،‌ اقدامی که به عنوان تلاشی برای نگه‌داشتن بزرگترین رقیب ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه،‌ تا حد ممکن در پشت میله‌های زندان تلقی می‌شود.

حکم جدید در پی سرکوب یک سالهٔ پوتین علیه حامیان نوالنی، سایر فعالان مخالف و ژورنالستان مستقل است که مقام‌های روسی مایل به سرکوب این مخالفان حکومت روسیه استند.

نوالنی ۴۵ ساله در حال حاضر میعاد حبس دو و نیم سالهٔ خود را سپری می‌کند که در سال ۲۰۱۴ میلادی به اتهام اختلاس محکوم شده بود، اتهامی که از سوی این منتقد کرملین بار ها رد شده است.

آقای نوالنی پس از پنج ماه تداوی در یکی از شفاخانه‌های برلین آلمان به تاریخ ۱۷ جنوری ۲۰۲۱میلادی به کشورش برگشت و هنگام رسیدن به مسکو، توسط پولیس آن کشور توقیف شد.

نوالنی به تاریخ ۲۰ اگست ۲۰۲۰ میلادی زمانیکه از سایبریا عازم مسکو بود، پس از نوشیدن چای، که به گفتۀ خودش توسط کرملین با زهر آغشته شده بود، بیمار و به شفاخانه منتقل شد، اتهامی که مقام‌های روسیه آن را رد کرده اند.

قبل بر آن،‌ حکومت روسیه در ماه جون ۲۰۲۰ میلادی بنیاد نوالنی را "افراطی" خواند؛ آن را غیر قانونی اعلام کرد و چندین وبسایب مربوط حامیان این منتقد کرملین را به اتهام نشر تبلیغات مسدود کرد.

XS
SM
MD
LG