لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن میزبان اجلاس ائتلاف ضد داعش است


این چهارمین بار است که اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده چنین نشستی را برگزار کرده است.

وزیران دفاع و خارجۀ بیش از ۳۰ کشور جهان در واشنگتن گردهم آمده اند تا گام‌های بعدی در مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی را طرحریزی کرده و نیز مشخص سازند که برای تقویت تلاش‌ها برای پسگیری شهرهای عمده در سوریه و عراق از چنگال داعش، چه کمکی کرده می‌توانند.

اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا با همتایان خود در مورد تشدید مبارزه بر ضد داعش و تحرک بخشیدن بیشتر به آن به ویژه در عراق، صحبت خواهد کرد. هم اکنون سربازان عراقی به کمک نیرو‌های ائتلاف برای تصرف شهر موصل از چنگ داعش، آماده‌گی می‌گیرند.

این چهارمین نشست وزیران کشورهای ائتلاف جهانی مبارزه با گروه دولت اسلامی است.

برای نخستین بار، جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا نیز روز پنج شنبه، نشست وزیران خارجۀ ائتلاف مبارزه با گروه دولت اسلامی را میزبانی خواهد کرد.

انتظار می رود که در این نشست در مورد هماهنگی تلاش‌های سیاسی و نظامی به شمول مبارزه با تمویل دهشت افگنی، جلوگیری از سیر و حرکت جنگجویان خارجی و با ثبات سازی شهرهای که از چنگال داعش بیرون می‌شود، بحث شود.

برت مکگورک نمایندۀ ویژۀ رئیس جمهور ایالات متحده در ائتلاف مبارزه با داعش گفت "در جنگ جبهه‌ای در عراق و سوریه موفقیت‌هایی داریم، اما کارهایی زیادی برای انجام دادن داریم. این چالش بزرگی است که برای سال‌های متمادی با ما خواهد بود".

آقای مکگورک گفت که وضعیت در لیبیا و افزاش شمار جنگجویان خارجی در آن کشور یکی از مسایل محراقی نشست روز پنج شنبه خواهد بود.

پیشتر از این، کشورهای عضو ناتو نیز در نشست سران این پیمان در وارسا به افزایش حمایت از ماموریت مبارزه با گروه دولت اسلامی توافق کردند. در پی این نشست ایالات متحدۀ امریکا از اعزام ۵۶۰ سرباز اضافی به عراق خبر داد که قرار در روزها یا هفته‌های آینده به آن کشور اعزام شوند.

گروه دولت اسلامی در تابستان ۲۰۱۴ موصل- دومین شهر بزرگ عراق، را تصرف کرد و از آن زمان تا حال از این شهر به صفت قرارگاه مرکزی عملیاتی خود استفاده کرده است.

ائتلاف جهانی مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی همچنان در نظر دارد تا جنگ را بر ضد داعش در سوریه نیز شدت ببخشد، جاییکه نیروهای تحت حمایت ایالات متحده در اطراف شهر منبج با جنگجویان داعش درگیر اند.

منبج در مسیر شاهراه عمدۀ تدارکاتی میان ترکیه و شهر رقه مرکز خلافت خود خواندۀ گروه دولت اسلامی موقعیت دارد. سرنگونی و شکست داعش در رقه یکی از اهداف عمدۀ ائتلاف جهانی مبارزه با گروه دولت اسلامی است.

XS
SM
MD
LG