لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: سپاه پاسداران ایران از گروه طالبان حمایت می کند


ایالات متحده می گوید که سپاه پاسداران ایران از گروه طالبان حمایت می کند.

لحظات پس از آنکه دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده استراتیژی جدید کشورش را در قبال سیاست های ایران اعلام کرد، وزارت خزانه امریکا با نشر اعلامیه ای گفت که نیروی قدس سپاه پاسداران ایران از گروه های دهشت افگن چون حزب الله، حماس و گروه طالبان حمایت می کند و روی همین دلیل واشنگتن بر سپاه پاسداران تعزیرات جدید وضع کرده است.

استیفن منوشن، وزیر خزانه ایالات متحده در این اعلامیه گفته است: "سپاه پاسداران ایران نقش مرکزی را در تبدیل کردن ایران به کشور درجه اول حامی دهشت افگنی در جهان بازی کرده است. ایران به هزینه ثبات منطقه در پی گسترش قدرت خود است و وزارت خزانه (امریکا) با استفاده از صلاحیت های خود، به مختل ساختن فعالیت های مخرب سپاه پاسداران ادامه خواهد داد."

این در حالیست که مقام های افغان نیز بار ها سپاه پاسداران ایران را به حمایت از جنگجویان گروه طالبان به ویژه در ولایت های هم مرز با ایران متهم کرده اند.

وزارت خزانه امریکا همچنین گفته است که سپاه پاسداران ایران به شهروندان افغان و پاکستانی آموزش های نظامی داده و آنان را به سوریه اعزام می کند تا در کنار نیروی قدس سپاه پاسداران به پشتیبانی از حکومت بشارالاسد بجنگند.

انتظار می رفت دونالد ترمپ سپاه پاسداران ایران را درج فهرست گروه های دهشت افگن کند اما او در سخنرانی روز جمعه خود به چنین تصمیمی اشاره نکرد.

واشنگتن در سال ۲۰۰۷ نیز به خاطر نقش سپاه پاسداران ایران در برنامه هسته یی و توسعه برنامه میزایل آن کشور بر سپاه تعزیرات وضع کرده بود.

در سال ۲۰۰۹ پس از سرکوب گسترده معترضین نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، امریکا بر سپاه پاسداران ایران تعزیرات تازه وضع کرد.

اما امریکا این بار به خاطر حمایت سپاه پاسداران از گروه های دهشت افگن بر سپاه تعزیرات جدید وضع کرده است.

XS
SM
MD
LG