لینک های دسترسی

Breaking News

تحریمات امریکا بر ایران؛‌ بن‌بست در گفتگوهای ویانا؟


با آنکه ایران و امریکا پذیرفته اند که مذاکرات غیرمستقیم در مورد توافقنامهٔ هسته‌ای را از سر بگیرند، اما امریکا می‌گوید که تاکید ایران برای برداشتن تمام تحریمات احتمالا این گفتگوها را به بن‌بست بکشاند.

قرار است گفتگوها همین هفته در ویانا از سر گرفته شود. هفتهٔ گذشته نخستین دور مذاکرات با میانجی‌گری نمایندگان اتحادیه اروپا برگزار شد؛ جایی که این نمایندگان، پیام‌های ایران و امریکا را به یکدیگر منتقل می‌کردند.

در این گفتگوها اما نمایندگان ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه به شکل حضوری شرکت داشتند.

این گفتگوها تلاشی برای بازگرداندن امریکا و ایران به توافقنامهٔ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

امریکا در سال ۲۰۱۸ از این توافقنامه بیرون شد و تحریمات شدیدی را بر ایران وضع کرد. ایران نیز پس از آن اعلام کرد که به مقررات این توافقنامه پایبند نمی‌ماند.

یک دپلومات ارشد امریکایی به خبرنگاران گفت که دور اول گفتگوهای غیرمستقیم روی اصول کاری برای برداشتن تحریمات تمرکز داشت، اما او فهرستی از تحریماتی را که امریکا آماده است لغو کند، ارایه نکرد.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران که رهبری هیات ایرانی را برعهده دارد، به تلویزیون دولتی ایران گفته است که ایران تنها در صورتی به توافقنامهٔ هسته‌ای باز می‌گردد که امریکا تمام تحریماتی را که پس از سال ۲۰۱۸ بر ایران وضع کرد، لغو کند.

اما دپلومات ارشد امریکایی در گفتگو با خبرنگاران این تقاضا را رد کرد و گفت که ادارهٔ جو بایدن، حداقل برخی از تحریمات وضع شده در زمان ریاست جمهوری دونالد ترمپ را "مشروع" می‌داند.

با وجود تفاوت آشکار در موضع ایران و امریکا، تلویزیون دولتی ایران گزارش کرده که گفتگوها در مسیر درستی در حرکت است و قرار است دور بعدی آن به روز چهارشنبه برگزار شود.

XS
SM
MD
LG