لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا با اندونیزیا و سایر متحدین تمرینات مشترک نظامی را راه اندازی کرد


نظامیان ایالات متحده و اندونیزیا (تصویر از آرشیف صدای امریکا)
نظامیان ایالات متحده و اندونیزیا (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

هزاران نیروی اندونیزیایی، امریکایی و متحدین آن روز جمعه ۱۲ اگست (۲۱ اسد) تمرینات نظامی مشترک را در اندونیزیا راه اندازی کردند.

یک جنرال ارشد ایالات متحده گفته است که راه اندازی این تمرینات نظامی بخشی از تلاش‌های واشنگتن برای جلوگیری از منازعه در منطقه پس از "اعمال بی‌ثبات کنندهٔ چین" در اطراف تایوان صورت گرفته است.

امریکا و متحدین آن به طور روزافزون نگرانی‌شان را از عملکرد چین در اقیانوس آرام بیان کرده اند،‌ اما واشنگتن گفته است که این تمرینات نظامی در مقابل کدام کشوری خاص نیست، بلکه تاکید کرده است که این تمرینات بزرگتر از ماموریت‌های آموزشی گذشته است.

تمرینات نظامی موسوم به سپر سوپر گارودا (Super Garuda Shield) پس از آن راه اندازی شد که بیجینگ هفتهٔ گذشته پس از آن تمرینات نظامی خود را در اطراف تایوان راه اندازی کرد که ننسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده، با وجود مخالفت چین به تایوان سفر کرد. چین ادعا می کند که جزیرهٔ خود مختار تایوان بخشی از قلمرو سرزمین اصلی چین است.

جان اکیلینو، فرمانده قوای بحری ایالات متحده در اقیانوس هند و آرام، پس از تمرینات نظامی روز جمعه در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که "اعمال و فعالیت‌های تهدید کننده و بی‌ثبات کنندهٔ چین" از عوامل عمدهٔ این تمرینات نظامی می باشد.

تمرینات نظامی هوایی بحری چین که برای یک هفته ادامه داشت،‌ تنش‌ها را در منطقه به بالاترین سطح خود در سال‌های اخیر رساند و احتمال درگیری در تنگهٔ تایوان را افزایش داد.

اکیلینو گفت: "هر روز تلاش می کنیم تا از جنگ جلوگیری کنیم."

در این تمرینات نظامی که قرار است برای دو هفته دوام یابد، دست کم چهار هزار سرباز امریکایی و اندونیزیایی اشتراک کرده اند. نیروهای آسترالیایی، سینگاپوری و جاپانی نیز برای نخستین بار در این تمرینات سالانه اشتراک کرده اند.

در تمرینات نظامی روز جمعه از میزایل‌های ضد تانک استفاده شد و هلیکوپتر‌های نوع (Apache)نیز مانور اجرا کردند.

در این تمرینات نظامی، کانادا، فرانسه، هند، مالیزیا، کوریای جنوبی،پاپوا گینه نو،‌ تیمور شرقی و بریتانیا منحیث ناظر شرکت کرده اند.

XS
SM
MD
LG