لینک های دسترسی

Breaking News

استخبارات امریکا پذیرفت که در مورد افغانستان و اوکراین قضاوت نادرست کرده بود


اسکات بریر، رییس استخبارات نظامی ایالات متحده در جریان جلسهٔ استماعیهٔ کمیته خدمات دفاعی سنای امریکا

مقام‌های ارشد استخبارات ایالات متحده روز سه شنبه ۱۰ می (۲۰ ثور) پذیرفتند که در مورد دوام حکومت‌ها در افغانستان و اوکراین قضاوت نادرست داشتند.

به گزارش اسوشیتد پرس،‌ این اعتراف در کانگرس امریکا پس از آن صورت گرفت که کمیتهٔ خدمات دفاعی مجلس سنای ایالات متحده، مقامات ارشد استخباراتی امریکا را به خاطر قضاوت نادرست‌شان مورد پرسش قرار داد.

ادارات استخباراتی ایالات متحده معتقد بودند که حکومت پیشین افغانستان که از حمایت امریکا برخوردار بود، پس از خروج قوای ایتلاف بین المللی برای چندین ماه در برابر طالبان قدرت خود را حفظ خواهد کرد. این ادارات همچنین به این باور بودند که قوای روسیه در ظرف چند هفته، حکومت اوکراین را سرنگون خواهد کرد.

اما این ارزیابی‌ها در مورد هر دو کشور—افغانستان و اوکراین —نادرست به اثبات رسید. حکومت مورد حمایت امریکا در افغانستان حتا پیش از خروج کامل قوای بین المللی از آن کشور سقوط کرد و در جریان روند تخلیه که با هرج و مرج همراه بود، کم و بیش ۱۷۰ افغان و ۱۳ نظامی امریکایی در حملهٔ انتحاری که در بیرون میدان هوایی کابل صورت گرفت،‌کشته شدند.

علاوه بر آن، حال امریکا و متحدین غربی آن کمک‌های خود را به سرعت برای حکومت اوکراین فراهم می‌کنند تا در مقابل روسیه مقاومت کند و جنگ اوکراین حال با یک بن بست توام با خشونت مواجه است.

انگوس کینگ، سناتور امریکایی، در یک جلسهٔ استماعیهٔ کمیتهٔ خدمات دفاعی مجلس سنا امریکا گفت:‌ "ارادهٔ جنگ در اوکراین چیزی بود که ما آنرا مدنظر نگرفتیم...ما [ارادهٔ جنگ] در افغانستان را نیز در نظر نگرفتیم."

او افزود: "درک می کنم که ارزیابی ارادهٔ جنگ درمقایسه با ارزیابی تعداد تانک و مقدار مهمات بی‌نهایت دشوار تر است" اما ابراز امیدواری کرد که ادارات استخباراتی روحیه و انگیزهٔ جنگی نظامیان خارجی را عمیقتر مورد ارزیابی قرار بدهند و به سوالات مرتبط رسیدگی بهتر کنند.

اوریل هینس، رییس استخبارات ملی ایالات متحده گفت که پیشبینی "ارادهٔ جنگ" و "ظرفیت برای جنگ" هر دو یکجا مشکل بود.

خانم هینس افزود که شورای استخبارات ملی امریکا که متشکل از مشاوران برای بررسی فعالیت ادارات استخباراتی ایالات متحده است، این موضوع را زیر بررسی دارد.

این مقام ارشد استخبارات ملی امریکا خطاب به سناتور کینگ گفت که تحلیل و بررسی ارادهٔ جنگ و ظرفیت جنگ کار دشوار است و ادارهٔ تحت امرش تلاش می کند با استفاده از روش‌های متفاوت، به آن رسیدگی کند.

اما سناتور کینگ اظهارات جنرال اسکات بریر، رییس استخبارات نظامی امریکا، مبنی بر این که ادارات استخباراتی کشورش "کاری بزرگی" را انجام داده اند، را رد کرد.

XS
SM
MD
LG