لینک های دسترسی

Breaking News

اورتگاس به مقام‌های ایرانی: از دروغگویی و دزدی دست بردارید


مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده خطاب به مقام‌های ایرانی نگاشته است که از "درغگویی" و "دزدی" دست برداشته و اگر در مقابله با کروناویروس به پول نیاز دارند از پول هنگفتی استفاده کنند که در اختیار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی قرار دارد.

مورگان اورتگاس روز دوشنبه ۳۰ مارچ (۱۱ حمل) در یک پیام تویتر با اشاره به بودجه "ستاد اجرایی فرمان امام" که زیر نظر خامنه‌ای است، نوشت: "از دروغگویی و دزدی دست بردارید. اگر رژیم ایران برای مقابله با کروناویروس به پول نیاز دارد، می‌توانند از میلیاردها دالری که در صندوق سرمایۀ معاف از مالیات خامنه‌ای وجود دارد، استفاده کند."

خانم اورتگاس در واکنش به تویت محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران که مشکلات درمانی برای رسیدگی به کروناویروس را به تحریم‌های امریکا بر تهران ربط داده بود، نوشته است: "دلیل تحریم‌ها نیست. دلیل رژیم است".

چند سال پیش خبرگزاری رویترز در گزارشی زیر عنوان "آیت‌الله خامنه‌ای یک امپراتوری ۹۵ میلیارد دالری را اداره می‌کند" نوشته بود که خامنه‌ای یک امپراتوری مالی، یا به عبارت ساده تر، یک ابر شرکت به نام "ستاد اجرایی فرمان امام" را زیر ادارۀ خود دارد که ارزش آن حدود ۹۵ میلیارد دالر، یعنی بیشتر از در آمد کنونی سالانه نفت صادراتی ایران است.

در روزهای اخیر مقام‌های ایرانی، همزمان با گسترش کروناویروس در ایران خواستار لغو تحریم‌های امریکا بر تهران شده‌اند، اما مقام‌های امریکایی همواره گفته اند که دوا و وسایل طبی شامل تحریم‌ها بر ایران نمی‌شود.

دو روز پیش، مایک پمپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده نیز گفته بود که حکومت ایران به بهانۀ مقابله با گسترش کروناویروس، در صدد لغو تحریم‌ها و دریافت پول نقد برای رهبران رژیم است.

مقام‌های صحی ایران گفته اند که تا روز دوشنبه ۳۰ مارچ شمار مبتلایان به کروناویروس در آن کشور به حدود ۴۱۵۰۰ نفر رسیده و ۲۷۵۱ نفر دییگر در ایران به دلیل ابتلا به این ویروس جان باخته اند.

ایالات متحدۀ امریکا دو هفته پیش به ایران پیشنهاد کمک داد اما رهبران جمهوری اسلامی این پیشنهاد را رد کردند.

ایالات متحده بارها مدیریت نادرست، فساد نهادینۀ مالی و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنان را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی و اقتصادی آن کشور عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG