لینک های دسترسی

Breaking News

ایران بین رفتار عادی و فروپاشی اقتصاد یکی را برگزیند - امریکا


وزارت خارجه ایالات متحدۀ امریکا گفته است که این کشور آمادۀ مذاکره با ایران است، اما تهران باید بین رفتار کردن به عنوان یک کشور عادی و فروپاشی اقتصادش، یکی را انتخاب کند.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که ایالات متحده به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد که در موارد مشمول تحریم، با ایران معامله کند.

خانم اورتاگوس روز دوشنبه ۱۰ جون (۲۰ جوزا) در یک کنفرانس خبری در مقر وزارت خارجۀ امریکا گفت: "ایران یا باید مانند یک کشور عادی رفتار کند یا شاهد فروپاشی اقتصادش باشد. تنها راه حل، رسیدن به توافقی جامع با ایران و رسیدن به ۱۲ شرطی که گذاشته‌ایم است".

سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا در پاسخ به پرسشی در مورد رویکرد کشورهای اروپایی در خصوص ایران گفت: "پرداخت خاص به ایران از سوی اروپا اگر مرتبط با فهرست موارد مشمول تحریم‌ها نباشد، اشکالی ندارد. ولی اگر این روش بخواهد به دور زدن تحریم‌ها تبدیل شود مشکل ایجاد کرده و قابل قبول نیست".

این در حالی است که وزیر خارجه آلمان روز گذشته در سفر به ایران گفت که کشور های اروپایی به توافقنامه هسته‌ای با ایران موسوم به برجام متعهد اند اما به گفتۀ وی آنان نمی‌توانند برای حفظ این توافقنامه "معجزه" کنند.

XS
SM
MD
LG