لینک های دسترسی

Breaking News

بولتن به ایران: 'دوراندیشی' ترمپ را با 'ضعف' اشتباه نگیرید


جان بولتن، مشاور امنیت ملی قصر سفید گفته است که ایران نباید "دوراندیشی" رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا را که از حمله به ایران صرف نظر کرد، به "ضعف" او تلقی کند.

ایران روز پنجشنبه ۳۰ جوزا (۲۰ جون) یک طیارۀ بدون سرنشین امریکایی را در بحیرۀ عمان سرنگون کرد و گفت که این طیاره وارد حریم فضایی آن کشور شده بود.

در پی این رویداد، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا دستور حمله به سه هدف در ایران را داد، اما ده دقیقه قبل از انجام این حمله، آن را لغو کرد. آقای ترمپ دلیل لغو این حمله را "احتمال کشته شدن ۱۵۰ نفر" در ایران عنوان کرد.

جان بولتن که به اسراییل سفر کرده است، روز یکشنبه دوم سرطان (۲۳ جون) در اورشلیم گفت "هیچ‌کس به آن‌ها (ایران) جواز شکار در شرق میانه را نداده است".

مشاور امنیت ملی قصر سفید با تاکید بر این که تحریم‌ها علیه تهران ادامه خواهد داشت،‌ گفت که رییس جمهور ترمپ تنها این‌بار حمله را متوقف کرده است.

هدف سفر آقای بولتن به اسراییل، شرکت در نشست سه جانبۀ مشاوران امنیت ملی امریکا، اسراییل و روسیه است که گفته می‌شود بر دخالت ایران در منازعات منطقه تمرکز دارد.

بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل پس از دیدار با آقای بولتن گفت که توافق هسته‌ای با ایران و سرازیر شدن مقادیر قابل ملاحظۀ پول به آن کشور در نتیجۀ این معامله، سبب شد که تهران "کارزار تازۀ پرخاشگری" را از سر گیرد.

در همین حال، غلام علی رشید، یکی از فرماندهان ارشد نظامی ایران گفته است که امریکا باید از رفتار اشتباهی پرهیز و مسوولانه عمل کند. او گفت "در صورت وقوع درگیری در منطقه، دامنه و زمان آن از سوی هیچ کشوری قابل مدیریت نخواهد بود."

جنرال رشید که مسوول نظارت و هماهنگی عملیات مشترک نظامی قوای مسلح ایران است، تاکید کرد که سرنوشت منافع تمام کشورهای منطقه با هم گره خورده است و به گفتۀ وی "تقسیم صلح و جنگ" در منطقه امکان‌پذیر نیست.

XS
SM
MD
LG