لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان: تقاضای اعزام سربازان امریکایی را به هلمند نکرده‌ایم


مقام‎‌های افغان اعزام سربازان امریکایی را به هلمند یک امر معمول خوانده اند

وزارت دفاع ملی افغانستان گفته است که اعزام و استقرار ۳۰۰ سرباز قوای بحری ایالات متحدۀ امریکا به ولایت هلمند یک ماموریت معمول و روتین است و حکومت افغانستان آن را تقاضا نکرده است.

جنرال محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان، گفت که این سربازان جاگزین حدود ۳۰۰ سرباز دیگر امریکایی می شود که قرار است از هلمند بیرون شوند. او افزود که وظیفۀ این سربازان، مشاورت و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغان است.

بل سلفین، سخنگوی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان، روز یکشنبه گفت که قرار است نیروهای تازه در بهار سال آیندۀ خورشیدی به هلمند اعزام شوند و برای مدت ۹ ماه منسوبین قول اردوی ۲۱۵ اردوی ملی و افسران زون ۵۰۵ پولیس ملی افغانستان را مشورت و آموزش دهند.

اما طالبان ادعا کرده اند که هدف اعزام این سربازان امریکایی، تقویت روحیۀ ضعیف سربازان افغان است تا با آغاز فصل بهار آنان بتوانند در مقابل حملات طالبان ایستاده‌گی کنند.

پس از خروج شمار زیاد نیروهای جنگی خارجی از افغانستان و انتقال سوق و ادارۀ جنگ به نیروهای افغان در دو سال گذشته، هلمند شاهد نبردهای خونین میان طالبان و سربازان افغان بوده و چندین ولسوالی آن ولایت بار بار میان دو طرف دست به دست شده است.

هم اکنون حدود ۸۵۰۰ سرباز امریکایی مستقر در افغانستان، در چوکات ماموریت حمایت قاطع ناتو سرگرم آموزش و مشاورت نیروهای افغان اند.

اما آیندۀ ماموریت نظامیان امریکایی در افغانستان نامعلوم است، زیرا دونالد ترمپ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، که قرار است به تاریخ ۲۰ جنوری قدرت را از رئیس جمهور باراک اوباما تسلیم شود، در مورد آیندۀ ماموریت نظامی امریکا در افغانستان هیچ گونه جزییات ارایه نکرده است.

با این حال، تامس شنون، معاون وزارت خارجۀ امریکا، دو روز پیش در جریان سفر به کابل گفت که واشنگتن به کمک برای تامین صلح، رفاه و امنیت در افغانستان متعهد است.

آقای شنون گفت که تعهد امریکا به افغانستان به تاریخ ۲۰ جنوری پایان نمی یابد و بر خلاف برخی تصورات موجود، حکومت جدید ایالات متحده این روابط را گسترده‌تر می‌سازد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG