لینک های دسترسی

Breaking News

مقام‌های امریکایی: حوثی‌ها یک درون امریکایی را سرنگون کردند


اردوی ایالات متحده از درون‌های ام کیو-۹ برای عملیات کشفی کار می گیرد.
اردوی ایالات متحده از درون‌های ام کیو-۹ برای عملیات کشفی کار می گیرد.

دو مقام امریکایی روز سه‌شنبه ۲۰ فبروری (اول حوت) تایید کردند که شبه‌نظامیان حوثی که از سوی ایران حمایت ‌می‌شوند، یک طیارۀ بی‌سرنشین (درون) نوع ام‌کیو-۹ امریکایی را در نزدیکی یمن سرنگون کردند.

شورشیان حوثی نیز روز دوشنبه مدعی شدند که یک درون امریکایی را در نزدیکی شهر بندری حدیده در غرب یمن سقوط داده اند.

یک مقام امریکایی که نخواست نامش گرفته شود، به خبرگزاری رویترز گفت که این درون روز دوشنبه در نزدیکی بندر حدیده سقوط داده شده است. او نگفت که آیا این درون در حریم هوایی بین‌المللی بوده است یا حریم هوایی یمن.

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام دیگر امریکایی که نامی از وی نام نگرفته، نگاشته است که این درون جاسوسی توسط یک راکت زمین به هوا که از سوی شورشیان حوثی پرتاب شد، سرنگون شده است.

در چهار و نیم ماه گذشته که از جنگ میان حماس و اسراییل می‌گذرد و منجر به گسترش تنش در منطقه و حملات حوثی‌ها بر کشتی‌های تجارتی در بحیرۀ سرخ شده است، این دومین بار است که شورشیان حوثی یک درون امریکایی را سرنگون می‌کنند. حوثی‌ها در ماه نومبر، یک درون ام‌کیو-۹ دیگر را سرنگون کرده بودند.

شورشیان حوثی در جریان جنگ میان اسراییل و حماس در نوار غزه،‌ سیستم تجارت بین المللی را با حملات بر کشتی‌هایی که از تنگه باب المندب در جنوب بحیره سرخ عبور می‌کنند، مختل کرده اند.

این شورشیان تهدید کرده اند که تا زمان توقف عملیات اسراییل بر فلسطینی‌ها، به حملات خود علیه کشتی‌ها ادامه خواهند داد.

در بیش از سه هفته گذشته، ایالات متحده چندین بار حملات هوایی را بر مواضع حوثی‌ها انجام داده و میدان‌های هوایی و پایگاه‌های پرتاب میزایل‌های این گروه را آماج قرار داده است.

حملات شورشیان حوثی یمن یک مسیر ترانزیتی که تا ۱۲ درصد تجارت جهانی از آن عبور می کند را به خطر انداخته و ایالات متحده را واداشته است تا یک نیروی بحری چندملیتی را برای حفاظت از کشتیرانی در بحیرهٔ سرخ تشکیل دهد.

ایالات متحده و بریتانیا به تاریخ سوم فبروری در پاسخ به حملات مکرر شورشیان حوثی بر کشتی‌های تجاری در بحیرهٔ سرخ، ده‌ها موضع این گروه را هدف قرار دادند.

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری رویترز استفاده شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG