لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان امریکایی به سیلاب‌زدگان پاکستانی کمک می‌کنند


قوماندانی مرکزی قوای امریکایی (سنتکام) روز جمعه دوم سپتمبر (۱۱ سنبله) اعلام کرد که ایالات متحده در حال آمادگی برای یک ماموریت کمک نظامی به سیلاب‌زدگان پاکستان است.

جو بوجینو، سخنگوی سنتکام، در بیانیه‌ای گفت: "سنتکام یک تیم ارزیابی را به اسلام آباد می‌فرستد تا مشخص کند که وزارت دفاع ایالات متحده چه نوع حمایتی می‌تواند به عنوان بخشی از کمک ایالات متحده برای بحران سیل در پاکستان فراهم کند."

سخنگوی قوماندانی مرکزی قوای امریکایی گفت که این تصمیم پس از گفتگوی تلیفونی روز پنجشنبه میان جنرال اریک کوریلا، فرمانده قوماندانی مرکزی قوای امریکایی، و جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز پاکستان، صورت گرفته است.

سیلاب‌های موسمی تاکنون جان بیش از ۱۲۰۰ نفر از جمله ۴۱۶ کودک را در پاکستان گرفته و ۳۳ میلیون جمعیت آن کشور را متاثر کرده است.

کیمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) نیز روز پنجشنبه اول سپتمبر گفت که این سازمان برای اسکان قربانیان سیل فاجعه بار در پاکستان کمک رسانی کرده و خیمه‌ها برای آنان برپا کرده است.

این سازمان گفته است که تاکنون ۱۰هزار خمیه و هزاران اقلام امدادی از جمله ترپال‌های پلاستیکی، محصولات بهداشتی، اجاق‌ها برای پخت وپز، کمپل، چراغ‌های آفتابی و دوشک‌های خواب فراهم کرده است.

سازمان ملل متحد و حکومت پاکستان روز سه شنبه ۳۰ اگست (هشتم سنبله) خواستار کمک ۱۶۰ میلیون دالری برای رسیدگی به سیلاب‌زدگان در پاکستان شدند.

انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد، در پیام ویدیویی گفت: "پاکستان غرق در رنج است. میلیون‌ها نفر بی‌خانمان شده، مدارس و امکانات صحی از بین رفته، معیشت‌ها نابود شده، زیرساخت‌های حیاتی و امیدها و رویاهای مردم از بین رفته است."

مقامات پاکستانی باران‌های اخیر را ناشی از تغییرات اقلیم ساخته دست بشر می‌دانند و می‌گویند که پاکستان ناعادلانه عواقب اقدامات غیرمسوولانه کشورهای دیگر را متحمل می شود.

در تهیه این مطلب از گزارش‌های خبرگزاری فرانس پرس و رویترز استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG