لینک های دسترسی

Breaking News

حملۀ طیاره بی‌پیلوت؛ از حملۀ انتحاری داعش بر میدان هوایی کابل جلوگیری شد


قوماندان مرکزی ایالات متحده گفته که نظامیان این کشور در یک حملهٔ دفاع خودی با طیارۀ بی‌پیلوت، موتر بم‌‌گذاری شدۀ تندروان گروه دولت اسلامی-خراسان را در کابل که قرار بود با آن حملۀ انتحاری در میدان هوایی انجام شود، از بین بردند.

این قوماندانی افزوده است که این حمله روز یکشنبه ۲۹ اگست (هفتم سنبله) در یک ساحۀ نزدیک میدان هوایی کابل انجام شد و انفجارات بعدی در ساحه، به موجودیت مواد انفجاری تعبیه شده در این موتر اشاره می‌کند.

قوماندانی مرکزی قوای امریکایی با نشر بیانیه‌ای گفته است که هیچ نشانه‌ای از تلفات غیرنظامیان ناشی از این رویداد در دست نیست، اما تحقیقات ادامه دارد. در این اعلامیه آمده است: "مراقب تهدیدات احتمالی آینده استیم."

شاهدان عینی گفته اند که انفجاری در سمت شمال میدان هوایی کابل رخ داد که ناشی از اصابت راکت بر یک منزل مسکونی بود.

رسانه‌های محلی نیز تصاویری را نشر کردند که نشان می‌داد دود سیاهی از یک ساحۀ نزدیک به میدان هوایی به هوا بلند می‌شد.

شاخۀ خراسان گروه دولت اسلامی که در افغانستان فعال است، مسوولیت حملۀ مرگبار انتحاری روز پنجشنبه در نزدیکی یکی از دروازه‌های ورودی میدان هوایی کابل را به دوش گرفت که در آن بیش از ۱۶۰ شهروند افغانستان و ۱۳ نظامی امریکایی کشته شدند.

این رویداد در حالی به وقوع می‌پیوندد که هنوز هم حدود ۱۰۰۰ غیرنظامی در داخل میدان هوایی کابل منتظر پروازها تا به بیرون از افغانستان منتقل شوند. شمار زیاد متحدان ایالات متحده به شمول بریتانیا، عملیات تخلیۀ نظامی از میدان هوایی کابل را متوقف کرده اند.

رویترز از قول یک مقام امریکایی گزارش داده است که عملیات تخلیۀ غیرنظامیان از میدان هوایی کابل امروز یکشنبه نیز ادامه خواهد یافت به گفتۀ وی در آخرین پروازها، نظامیان امریکایی نیز کابل را ترک خواهند کرد.

آن گونه که رییس جمهور جو بایدن گفته است، باید تا تاریخ ۳۱ اگست (روز سه شنبه) تمام نظامیان امریکایی از افغانستان بیرون شوند.

قصر سفید صبح یکشنبه ۲۹ اگست گزارش داد که در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۹۰۰ نفر از میدان هوایی کابل به بیرون از افغانستان منتقل شده اند.

بر اساس آمار قصر سفید، در دو هفتۀ گذشته حدود ۱۱۴هزار و ۴۰۰ نفر از افغانستان به بیرون منتقل شده اند که با این حساب شمار کسانی که از اواخر ماه جولای از آن کشور به بیرون منتقل شده اند به حدود ۱۲۰هزار نفر می‌رسد.

XS
SM
MD
LG