لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان امریکایی محموله اسلحه را در مسیر ایران-یمن ضبط کردند


قوای بحری ایالات متحدۀ امریکا روز سه شنبه دهم جنوری (۲۰ جدی) از کشف و ضبط بیش از ۲۰۰۰ میل تفنگ خبر داد که به گفتۀ مقام‌ها در یک قایق ماهیگیری از ایران به یمن قاچاق می‌شد.

پایگاه نظامیان امریکایی مستقر در بحرین با نشر بیانیه‌ای گفته است که این محموله روز جمعه در سواحل عمان کشف و ضبط شد، مسیری که به نقل از این بیانیه، برای انتقال محموله‌های غیرقانونی به حوثی‌های یمن کار گرفته می‌شود.

براد کوپر، یک مقام ارشد نظامیان امریکایی مستقر در یمن، گفته است که شش شهروند یمن که عملۀ این کشتی بودند، بازداشت شده اند. کوپر گفته است که این محمولۀ متشکل از ۲۱۱۶ میل کلاشنیکوف، "بخشی از فعالیت بی‌ثبات‌کنندۀ مداوم ایران است."

نظامیان امریکایی گفته اند که "فراهم آوری، فروش یا انتقال اسلحه به حوثی‌ها" چه به گونۀ مستقیم یا غیر مستقیم صورت گیرد، نقض قوانین بین‌المللی پنداشته می‌شود.

سازمان ملل متحد در فبروری ۲۰۲۲ تحریم تسلیحاتی را بر شورشیان حوثی یمن وضع کرد، اما از آن زمان تا اکنون چندین محمولۀ اسلحه و مهمات که به گفتۀ مقام‌ها از ایران به یمن قاچاق می‌شد، کشف و ضبط شده است.

ماه گذشته، قوای بحری ایالات متحده از کشف و ضبط یک میلیون مرمی اسلحۀ مختلف که به شورشیان حوثی قاچاق می‌شد، خبر دادند.

در اواسط ماه نومبر نیز قوای بحری ایالات متحده از کشف و ضبط ۷۰ تن مواد سوخت میزایل خبر داد که به گفتۀ مقام‌ها در بین خریطه‌های کود کیمیایی جابجا شده و توسط یک کشتی از ایران به یمن منتقل می‌شد.

شورشیان حوثی در سپتمبر ۲۰۱۴ صنعا، پایتخت یمن را تصرف کردند و حکومت مشروع یمن که از سوی جامعۀ بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود، مجبور به تبعید شد. در مارچ ۲۰۱۵ ایتلاف به رهبری عربستان سعودی در کنار حکومت تبعیدی یمن به جنگ علیه شورشیان حوثی آغاز کرد.

تا اکنون در جنگ یمن صدها هزار نفر کشته شده و میلیون‌ها نفر در اثر این جنگ با گرسنگی و قحطی حاد دست و پنجه نرم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG