لینک های دسترسی

Breaking News

سارنوالان مظنون رویداد نیویارک را به دهشت افگنی متهم کردند


سیف الله در ۲۰۱۰ بااستفاده از ویزۀ لاتری به ایالات متحده آمده بود.
سیف الله در ۲۰۱۰ بااستفاده از ویزۀ لاتری به ایالات متحده آمده بود.

سارنوالان فدرال، روز چهارشنبه سیف الله سیپوف را به دهشت افگنی متهم کرده گفته اند که آن تبعۀ ازبکستان انگیزۀ حمله را از طریق آن لاین کسب کرده بود.

مقامات امنیتی می گویند که سیف الله سیپوف ۲۹ ساله، با آن رسانه ها و کاربران اجتماعی ارتباط داشته که محتویات آن صفحات، در بارۀ گروه داعش می باشد.

سارنوالان گفته اند، سیف الله می دانست که در روز هالووین ازدحام در جاده ها زیاد خواهد بود، به همین دلیل این روز را انتخاب کرده بود.

پولیس گفته است، باوجودیکه حمله کننده به حالت مجروح در شفاخانه بستری می باشد، اما گفته که از "آنچه انجام داده است، خوشحال می باشد."

سیف الله روز چهارشنبه روی چوکی عرابه دار به محکمه آورده شد و با اتهاماتی مواجه است که می تواند به اعدام بیانجامد.

در عین زمان، اف بی آی یک مرد دیگر ازبکستانی را که ۳۲ سال عمر دارد و از دوستان سیپوف می باشد، نیز تحت استجواب قرار داده اند.

پولیس موتر لاری کوچک را که راننده بااستفاده از آن افراد را در منهتن زیر گرفت، از محل رویداد دور کرد.
پولیس موتر لاری کوچک را که راننده بااستفاده از آن افراد را در منهتن زیر گرفت، از محل رویداد دور کرد.

ادارۀ تحقیقات فدرال امریکا، آن مرد را محمد زهیر قادروف معرف کرده و گفته است که قادروف ممکن در این قضیه نقشی نداشته باشد.

سیپوف گفته است که از گروه داعش با تماشای ویدیو های آن گروه در تیلفونش، الهام گرفته است.

سارنوالان گفته اند که حدود ۹۰ ویدیو و ۳۸۰۰ تصویر که بسیاری آن تبلیغات مربوط به گروه داعش، به شمول تصاویر سر بریدن زندانیان بود، در یکی از تیلفون هایش وجود داشت.

سیپوف گفته است که یک سال پیش تصمیم به طرح ریزی یک حمله را داشته و حدود دو ماه قبل تصمیم گرفته تا برای عملی ساختن برنامه اش، از یک لاری استفاده کند.

روز گذشته، پس از بررسی موتر باربری کوچک مرد مظنون، مقامات امنیتی به یادداشتی دست یافتند که سیف الله در آن بیعت خود را به گروه داعش اعلام کرده بود.

یک شهروند نیویارک، در محل بایسکل سواری در منهتن
یک شهروند نیویارک، در محل بایسکل سواری در منهتن

تا هنوز مسوولیت این رویداد خونین را که در آن هشت تن به شمول پنج تبعۀ ارژنتاین و یک شهروند بلجیمی کشته شدند، هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

سیف الله که با استفاده از لاتری در ۲۰۱۰ به ایالات متحده آمده است، با کرایه گرفتن یک موتر پایکب، عصر سه شنبه افراد پیاده رو و بایسکل سوار را در نزدیکی مرکز تجارتی جهان در شهر نیویارک زیر گرفت و بعد موترش با سرویس مکتب تصادم کرد.

رئیس جمهور ترمپ، روز چهارشنبه از کانگرس ایالات متحده خواست، برنامۀ پذیرش مهاجرین را از طریق لاتری لغو کند.

شکوت میرزایوف، رئیس جمهور ازبکستان، روز چهارشنبه اول ماه نومبر، در واکنش به حملۀ نیویارک، آن را یک "اقدام بی رحمانه" خوانده گفته است که در بخش تحقیقات، حکومت ازبکستان آمادۀ هرگونه همکاری می باشد.

سایر رهبران جهان نیز رویداد مرگبار روز سه شنبۀ نیویارک را محکوم کرده اند.

یک روز پس از حملۀ مرگبار در شهر نیویارک، مردم زندگی عادی شان را از سر گرفته و می گویند که همچو حملات روال زندگی شان را بر هم زده نمی تواند.

پس از سپتمبر ۲۰۰۱، حملۀ روز سه شنبه، مرگبار ترین رویداد در شهر نیویارک است.

XS
SM
MD
LG