لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: برنامۀ لاتری ویزۀ امریکا لغو شود


دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا، گفته است که برنامۀ لاتری ویزۀ یا قرعه کشی گرین کارت (کارت اقامت دایمی) برای امریکا زیان می‌رساند و به گفتۀ وی این برنامه باید لغو شود.

آقای ترمپ پس از آن به لغو این برنامه مصصم شد که سیف الله سایپف ۲۹ ساله که حدود پنجسال پیش در قرعه کشی گرین کارت (کارت اقامت دایمی) برنده شد و از ازبکستان به ایالات متحده امریکا مهاجرت کرد، روز سه شنبه (۳۱ اکتوبر) هشت تن را در شهر نیویارک کشت و ۱۵نفر دیگر را مجروح ساخت.

پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، این مرگبارترین رویداد دهشت افگنی در نیویارک خوانده شده است.

لغو برنامۀ لاتری گرین کارت صلاحیت کانگرس ایالات متحدۀ امریکا است و باید قانونگذاران امریکایی در مورد آن تصمیم بگیرند.

آقای ترمپ گفت "دهشت افگنان در صدد انجام حمله بر ضد مردم امریکا استند و ما هم باید در برابر آن جدی باشیم".

ساعاتی پیش از این، آقای ترمپ با اشاره به مهاجم حملۀ نیویارک در تویتر خود نوشته بود که "این تروریست از طریق برنامه لاتری ویزه به کشور ما آمد".

رئیس جمهور ترمپ استهزاء گونه این برنامه را دست آورد حزب دموکرات خواند و نوشته است که برنامه وی برای مهاجرت به امریکا بر اصل "شایستگی" مهاجرین استوار است.

ترمپ در تویت دیگری نوشته است "ما برای سیستم مهاجرت بر اصل شایستگی می رزمیم، از این بیش سیستم های لاتری دموکرات را نمی خواهیم. ما باید بسیار جدی تر (و هوشیارتر) شویم".

رئیس جمهور ترمپ در تویترش، از تشدید برنامۀ بررسی سوابق مهاجرین نیز خبر داد و گفته است «من همین اکنون به وزارت امنیت داخلی دستور دادم تا برنامۀ بررسی شدید سوابق را که از قبل آغاز یافته، شدت بیشتر بدهد. درست بودن از لحاظ سیاسی، خوب است، اما نه در این مورد.»

برنامه گرین کارت لاتری یا قرعه کشی ویزه به امریکا در سال ۱۹۹۰ راه اندازی گردید و طی آن هر سال حدود پنجاه هزار مهاجر از کشورهای مختلف جهان به ایالات متحده امریکا می آید.

در سال ۲۰۱۵، بر اساس آمار اداره مهاجرت امریکا، در میان هزاران نفر از کشورهای مختلف جهان، ۳۰۵ افغان از طریق این برنامه به امریکا آمد.

رئیس جمهور ترمپ منتقد سرسخت برنامه گرین کارت لاتری و در کل مهاجرت به امریکا است، اما حکومت وی تا حال راهکار مشخصی برای اصلاح نظام مهاجرتی امریکا ارایه نکرده است.

ترمپ: برنامۀ لاتری ویزۀ امریکا لغو شود
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

XS
SM
MD
LG