لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: در یک هفته در جنگ افغانستان پیروز شده می‌توانم، اما نمی‌خواهم ده میلیون نفر را بکشم


ترمپ گفت که در آیندۀ نزدیک خبرهای خوشی برای افغانستان خواهد داشت
ترمپ گفت که در آیندۀ نزدیک خبرهای خوشی برای افغانستان خواهد داشت

رییس جمهور ایالات متحده با اشاره به اینکه معضل افغانستان راه حل نظامی ندارد، گفت که امریکا قادر است از نظر نظامی در مدت یک هفته در جنگ افغانستان پیروز شود، اما تاکید کرد که با این کار نمی‌خواهد ده میلیون نفر کشته شود.

دونالد ترمپ روز دوشنبه ۲۲ جولای (۳۱ سرطان) در دیدار با عمران خان، صدر اعظم پاکستان در قصر سفید گفت که همکاری ایالات متحده با پاکستان برای حل صلح آمیز قضیۀ افغانستان کارآ واقع شده است.

رییس جمهور ترمپ سیاست‌ حکومت‌های پیشین امریکا را در قبال افغانستان نقد کرد و با ترجیح رویکرد خود گفت که به زودی خبرهای خوبی در مورد افغانستان خواهد داشت.

آقای ترمپ از رهبری جدید حکومت پاکستان تقدیر کرد و از عمران خان به عنوان صدراعظم و ورزشکار بسیار محبوب یاد کرد که به گفتۀ وی پاکستان زیر قیادت وی شاهد رویدادهای خوبی خواهد بود.

آقای ترمپ گفت که حکومت‌های پیشین پاکستان نه به خاطر کمک‌های میلیارد دالری امریکا به این کشور احترام قایل شدند و نه هم در قبال حل معضل افغانستان کاری کردند. او با ابراز خوشبینی گفت که حکومت عمران خان از آغاز کار خود کار بسیار چشمگیر و خوبی در زمینۀ تامین صلح در افغانستان انجام داده است.

رییس جمهور ترمپ گفت که امریکا شمار نظامیان خود را در افغانستان کاهش داده است و به گفتۀ وی کاهش حضور قوای امریکایی در افغانستان هنوز هم ادامه خواهد یافت.

صدر اعظم پاکستان نیز گفت که افغانستان بیش از هر وقت دیگر به دست یافتن به صلح نزدیک شده است. او گفت که در روزهای آینده طالبان را ترغیب خواهد کرد تا به پای مذاکرات صلح با حکومت افغانستان رفته و راه حل سیاسی را دریابند.

عمران خان گفت: "رییس جمهور ترمپ را تقدیر می‌کنم که طرف‌های دخیل قضیۀ افغانستان را زیر فشار گرفت تا برای پایان جنگ راه حل سیاسی بیابند".

صدر اعظم پاکستان تاکید کرد که خواستار روابط خوب و محکم دوجانبه با امریکا است. او گفت: "آنچه را حکومت (کنونی) پاکستان می‌گوید به آن پابند است و هیچ جای شک در آن وجود نخواهد داشت."

رییس جمهور ایالات متحده گفت که با صدر اعظم پاکستان صحبت‌های مفصل در مورد تجارت و دیگر روابط دوجانبه و نیز روند صلح افغانستان خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG