لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان: مذاکرات با طالبان، روابط ما را با امریکا بهبود بخشیده است


وزرای خارجه امریکا و پاکستان (عکس از آرشیف)
وزرای خارجه امریکا و پاکستان (عکس از آرشیف)

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان می‌گوید که تلاش این کشور برای زمینه‌سازی گفتگوها میان طالبان و امریکا، منجر به بهبود روابط این کشور با واشنگتن شده است.

این اظهارات در آستانۀ نخستین سفر عمران خان، صدراعظم پاکستان به امریکا مطرح می‌شود که در آن قرار است آقای خان با دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا دیدار کند.

آقای قریشی گفت که در سفر عمران خان به امریکا، روی روابط عمومی دو کشور گفتگو صورت خواهد گرفت، اما تاکید کرد که موضوع مذاکرات صلح با طالبان، از مسایل عمده در این گفتگوها خواهد بود.

او گفت: "پاکستان از تصمیم رییس جمهور ترمپ برای دنبال کردن راه حل سیاسی برای افغانستان استقبال کرده است؛ چیزی که در حقیقت از زمان طولانی به این طرف، موضع پاکستان نیز بوده است."

آقای قریشی تاکید کرد که تلاش‌های پاکستان برای زمینه‌سازی گفتگوها میان امریکا و طالبان، "با نیت خوب" صورت گرفته و به آن به عنوان "مسوولیت مشترک" برای تقویت صلح و امنیت در منطقه نگاه می‌کند.

وزیر خارجه پاکستان گفت: "هم‌گرایی پالیسی‌های پاکستان و امریکا در مورد افغانستان، امیدواری را برای حل و فصل منازعۀ افغانستان به وجود آورده است."

پاکستان ظرف ماه‌های اخیر، در چندین مورد تلاش کرده است نقش خود را در گفتگوهای امریکا و طالبان برجسته کند.

از جمله، مقامات در پاکستان ملا عبدالغنی برادر، از فرماندهان ارشد طالبان را اخیرا از زندان آزاد کردند و او بلافاصله به عنوان رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شد.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پیش از این گفته بود که رهایی ملا برادر از زندانی در پاکستان، به درخواست او صورت گرفته است.

با این حال، دولت افغانستان معمولا از سیاست‌های مقامات پاکستانی در قبال صلح افغانستان انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG