لینک های دسترسی

Breaking News

ایالات متحده دوباره با یونسکو می‌پیوندد 


ادارۀ علمی و فرهنگی ملل متحد امروز ۱۲ می (۲۲ جوزا) گفت که ایالات متحده می‌خواهد، پس از پنج سال دوری، در ماه جولای دوباره با این سازمان بپیوندد.

ادارۀ آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) با نشر بیانیه‌ای گفت که این اقدام شامل یک طرح قوی مالی نیز است که باید از سوی کشورهای عضو این سازمان منظور شود.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، برای سال آینده بودجۀ ۱۵۰میلیون دالری را جهت پرداخت قرضه‌ها و صورت حساب‌های یونسکو پیشنهاد کرده است.

پیش از ترک این سازمان، ایالات متحده یکی از حامیان مالی پیشتاز یونسکو بود که در حدود ۲۲ درصد بودجۀ آنرا تمویل می‌کرد. اما این کشور در سال ۲۰۱۱ پس از آن که عضویت فلسطین در این سازمان منظور شد، کمک‌های مالی‌اش را متوقف کرد و سر انجام در سال ۲۰۱۸ با اتهام ادارۀ دونالد ترمپ که گویا یونسکو تعصب ضد اسراییلی دارد، یونسکو را ترک کرد.

یونسکو گفت که در سال‌های اخیر در راستای کاهش تنش‌های سیاسی و یافتن اجتماع روی موضوعات بسیار حساس مانند معضلات شرق میانه، کار کرده است.

آدری ازولی، منشی عمومی یونسکو گفت که چنین اقدام نشان دهندۀ اعتماد قوی در یونسکو و همه‌گرایی است.

پیش از این، مقامات امریکایی گفته بودند که عدم حضور امریکا در یونسکو به چین فرصت داده بود تا در بخش‌های مختلف آموزشی و علمی، به شمول تعیین معیارها به هوش مصنوعی، دخیل شده و سود ببرد.

برخی معلومات این مطلب از گزارش‌های فرانس‌پرس و اسوشیتدپرس گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG