لینک های دسترسی

Breaking News

توافق امریکا و روسیه در مورد برقراری آتش بس در سوریه


جنگ داخلی سوری حدود نیم میلیون کشته به جا گذاشته است.

ایالات متحده، روسیه و اردن روی برقراری آتش بس در جنوب غرب سوریه به توافق رسیدند.

مقام های امریکایی و روسیه روز جمعه با اعلام این خبر گفتند که قرار است این آتش بس روز یکشنبه ساعت ۱۲ ظهر به وقت دمشق آغاز گردد.

توافق آتش بس در یکی از مناطق جنگی سوریه پس از ملاقات دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام شد. ترمپ و پوتین برای نخستین بار روز جمعه در اجلاس سران گروه ۲۰ در شهر هامبورگ آلمان با هم ملاقات کردند.

ریکس تیلرسن، وزیر خارجه ایالات متحده گفت منطقه ای که قرار است در آن آتش بس برقرار گردد، بر امنیت اردن نیز تاثیرگذار است. او این منطقه را یکی از بخش های "بسیار پیچیده" میدان جنگ در سوریه خواند.

آقای تیلرسن گفت که برقراری آتش بس در این منطقه نمایانگر آنست که امریکا و روسیه می توانند در قضیه سوریه با هم یکجا کار کنند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که توافق آتش بس همچنین زمینه رساندن کمک های بشردوستانه را به منطقه فراهم می کند و رابطه شورشیان در منطقه را با یک مرکز نظارت که در پایتخت اردن ایجاد می شود، نیز تامین خواهد کرد.

در همین حال، وزیر خارجه ایالات متحده می گوید که در کل اهداف واشنگتن و مسکو در سوریه "کاملاً یکسان" می باشد.

روسیه در کنار ایران، از حامیان اصلی بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه است در حالیکه ایالات متحده از برخی گروه های شورشی سوری که خواهان برکناری آقای اسد می باشند، پشتیبانی می کند.

XS
SM
MD
LG