لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: جهان باید بر ضد ایران متحد شود


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده، سرگرم تماس‌های تیلیفونی با رهبران جهان است تا کشورهای جهان را در برابر ایران متحد کند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، ایالات متحده تاکید دارد که حملۀ اخیر به کشتی‌های نفت‌کش در خلیج فارس که ایران به دست داشتن در آن متهم شده است، مشکل جهانی است و تنها به امریکا محدود نمی‌شود.

آقای پمپیو از یکشنبه ۱۶ جون (۲۷ جوزا) به اینسو در چندین مصاحبه گفته است که در دو روز گذشته تماس‌های پیهم تیلیفونی با شماری از رهبران جهان داشته و در پی متحد کردن کشورهایی است که خواهان حرکت آزادانه و مصوون در تنگه هرمز اند.

آقای پمپیو گفته است "کشورهایی که اقتصاد و زندگی مردم شان به این موضوع (حمله بر نفت‌کش‌ها) وابسته است، خطر را درک کرده و از رفتار خطرناک ایران آگاه شوند، به ما ملحق خواهند شد".

وزیر خارجۀ ایالات متحده بار دیگر گفته است که اسناد و مدارک زیادی از سوی مقام‌های امنیتی جمع آوری شده است که دخالت ایران در حمله بر نفت‌کش‌ها را تایید می‌کند. او گفت که این مدارک با آلمان و شماری از کشورهای دیگر شریک ساخته شده است.

صبح پنجشنبه ۱۳ جون (۲۳ جوزا) دو کشتی نفت‌کش عربستان و امارات متحدۀ عرب در خلیج عمان هدف حمله قرار گرفت.

چند ساعت پس از حمله بر نفت‌کش‌ها در خلیج عمان، مایک پمپیو، ایران را مسوول این حمله خواند. آقای پمپیو گفت که ایران در ماه اپریل تهدید کرده بود که روند انتقال نفت را در تنگه هرمز مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می کند.

ایران هرگونه دخالت در حمله بر نفت‌کش‌ها در خلیج عمان را رد کرده است. در تازه ترین واکنش، محمد باقری، لوی درستیز قوای مسلح ایران گفته است که اگر تهران اراده‌ای برای جلوگیری از صدور نفت در خلیج فارس داشته باشد، آن را آشکارا اعلام خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG