لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: روسیه خواهان الحاق بخش هایی از اوکراین به قلمرو خود است


نمای از فابریکهٔ آهن و فولاد ازوفستال واقع در شهر بندری ماریوپول اوکراین

سفیر ایالات متحده در سازمان امنیت و همکاری اروپا روز دوشنبه دوم می (۱۲ ثور) مسکو را به برنامه‌ریزی برای الحاق مناطق لوهانسک، دونتسک، و خرسون اوکران به قلمرو روسیه متهم کرد.

مایکل کارپنتر روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در وزارت خارجهٔ امریکا گفت که روسیه برنامهٔ جدیدی برای جنوب و شرق اوکراین در نظر دارد که الحاق این مناطق شامل آن است.

کارپنتر به استناد گزارش‌های "معتبری" که در اختیار ایالات متحده قرار گرفته است، گفت که مسکو قصد دارد همان کاری را که در شبه جزیرهٔ کریمیه انجام داد، تکرار کند و "یک همه‌پرسی تقلبی را برگزار کند تا مشروعیت دموکراتیک [در اوکراین] را تغییر دهد."

به گفتهٔ آقای کارنپتر، همانند وضعیت شبه جزیرهٔ کریمیه، چنین اقدامی روسیه نیز از دیدگاه بین المللی و سازمان امنیت و همکاری اروپا مشروعیت نخواهد داشت، اما ایالات متحده و جامعه بین المللی باید به سرعت وارد عمل شود تا این طرح تازهٔ مسکو نیز با شکست مواجه شود.

این مقام امریکایی همچنین گفت که روسیه در وهلهٔ نخست حمله به اوکراین، طرح تسخیر کیف، سرنگون کردن حکومت کنونی آن کشور و سپس جایگزینی آنرا با حکومت دست‌نشانده و حتی تغییر قانون اساسی اوکراین را داشت.

به گفته او، ایالات متحده در این راستا حمایت خود از اوکراین ادامه خواهد داد؛‌ دست به تحریم دپلوماتیک روسیه خواهد زد و کمک‌های بشردوستانه را در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.

روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی، پس از راه اندازی یک همه پرسی،‌ منطقهٔ کریمیهٔ اوکراین را به قلمرو خود ملحق کرد، اقدامی که نه تنها با انتقاد های شدید غرب، به ويژه امریکا مواجه شد، بلکه تعزیراتی را نیز در قبال داشت.

پس از الحاق منطقهٔ کریمیه، مسکو از جدایی طلبان ضد حکومت اوکراین حمایت کرد و از اپریل ۲۰۱۴ تا حال، در اثر درگیری میان جدایی طلبان طرفدار روسیه و حکومت اوکراین،‌ کم و بیش ۱۴ هزار نفر در شرق اوکراین کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG