لینک های دسترسی

Breaking News

سناتوران امریکایی مانع بستهٔ کمکی ده‌ها میلیارد دالر به اوکراین و اسراییل شدند


سناتوران جمهوری‌خواه کانگرس ایالات متحده امروز ششم دسمبر (۱۵ قوس) در جریان یک رای‌گیری، جلو تصویب بستهٔ کمکی را گرفتند که مساعدت برای اوکراین و اسراییل نیز در آن شامل بود.

قانونگذاران جمهوریخواه در کانگرس ایالات متحده بر تقاضای خویش برای تدابیر شدیدتر مهاجرتی در مرز ایالات متحده با مکسیکو تاکید دارند.

ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور امریکا، بر کانگرس فشار آورده است تا این بستهٔ کمکی را که ۶۰ میلیارد دالر برای اوکراین و حدود ۱۴ میلیارد دالر به اسراییل در آن در نظر گرفته شده است، پیش از پایان سال تصویب کند.

تصویب این بودجه به ۶۰ رای موافق اعضای مجلس سنا نیاز داشت، اما سناتوران امریکایی با ۴۹ رای موافق و ۵۱ رای مخالف جلو تصویب آنرا گرفتند و راه را برای آغاز مناظره در این خصوص باز کردند.

جمهوری‌خواهان گفته اند که رای مخالف به این بودجه لازمی بود تا آنان با استفاده از فرصت، تقاضاهای خود منبی بر پالیسی شدید مهاجرت و کنترول مرزهای جنوبی امریکا را بر کرسی بنشانند.

چند ساعت پیش از این رایگری، جو بایدن با تاکید بر اهمیت کمک مالی و نظامی ایالات متحده به اوکراین گفت که اگر اوکراین در برابر روسیه شکست بخورد و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، به پیشروی ادامه داده و به سوی یک عضو ناتو بتازد، پای نظامیان امریکایی به این جنگ کشانیده می‌شود.

بایدن افزود که نباید اجازه داده شود که پوتین در جنگ علیه اوکراین پیروز شود. او هشدار داد که در این صورت پوتین "متوقف نشده و به پیشروی ادامه خواهد داد".

رییس جمهور بایدن گفت که امتناع کانگرس ایالات متحده از تصویب طرح قصر سفید برای کمک به اوکراین، "بزرگترین تحفه" برای پوتین خواهد بود.

سناتوران جمهوریخواه و دموکرات از ماه‌ها به اینسو روی چگونگی رسیدگی به تقاضای این بستهٔ کمکی جو بایدن مناظره می‌کنند.

قصر سفید روز دوشنبه چهارم دسمبر (۱۳ قوس) هشدار داده بود که اگر کانگرس ایالات متحده در زمینۀ کمک به اوکراین اقدام نکند، منابع برای فراهم آوری کمک‌ها به این کشور تا اخیر سال خواهد خشکید.

شلیندا یانگ، رییس بودجهٔ قصر سفید در نامه‌ای به رهبران هر دو مجلس کانگرس گفته بود: " همین اکنون زمان آن است تا با اوکراین دموکراتیک کمک صورت گیرد تا در مقابل پرخاشگری روسیه مبارزه کند. زمان آن است تا کانگرس وارد عمل شود."

در تهیهٔ این مطلب از گزاری‌های فرانس‌پرس و رویترز استفاده شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG