لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان به تعهد شان عمل نکرده اند، ضرب‌الاجل خروج قوا باید تمدید شود – منندز


آقای منندز گفت که شخصاً باورمند است که طالبان به تعهدات شان عمل نکرده اند.
آقای منندز گفت که شخصاً باورمند است که طالبان به تعهدات شان عمل نکرده اند.

رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده می‌گوید که ممکن ضرب‌الاجل خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بازنگری شود چون به گفتۀ این قانونگذار امریکایی، طالبان به تعهدات شان در توافقنامه صلح با امریکا عمل نکرده‌اند.

سناتور باب منندز روز سه شنبه نهم مارچ (۱۹ حوت) در صحبت با خبرنگاران همچنین با اشاره به عدم پابندی آشکار طالبان به تعهدات شان گفت: "در مورد زیست‌پذیری روند صلح در افغانستان بسیار نگران استم."

قطع رابطه با گروه‌های دهشت افگن، کاهش خشونت و پیوستن به مذاکرات صلح بین‌الافغانی از تعهدات اساسی طالبان در توافقنامۀ آن گروه با ایالات متحده است که به تاریخ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ در شهر دوحه پایتخت قطر امضا شد.

اما آنگونه که خشونت طالبان کاهش نیافته است و مذاکرات آن گروه با حکومت افغانستان تا کنون نتایج ملموسی نداشته است، به استناد گزارش وزارت دفاع ایالات متحده روابط طالبان با القاعده قطع نشده و حتا اعضای القاعده در صفوف و ساختارهای سوق و ادارۀ طالبان مدغم شده اند.

بر اساس توافقنامۀ دوحه، ایالات متحده نیز تعهد کرده است که در صورت پابندی طالبان به تعهدات شان تمام قوای خارجی تا اول می سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک خواهند کرد.اما با روی کار آمدن حکومت جدید در ایالات متحده به رهبری جو بایدن، واشنگتن گفت که این توافقنامه را بازنگری می‌کند.

رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده گفت که شخصاً باورمند است که طالبان به تعهدات شان عمل نکرده اند. او تاکید کرد که اگر گزارش‌های استخباراتی نشان بدهد که طالبان از عمل کردن به تعهدات شان کوتاه آمده اند، ضرب الاجل خروج نظامیان امریکایی تا اول می باید بازنگری شود.

این در حالیست که انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده هفته گذشته با ارسال نامه‌ای به محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان هشدار داده است كه اگر پیشنهادات تسریع روند صلح را فوراً بررسی نكند، ممكن به تنهایی با تاخت و تاز طالبان روبرو شود.

XS
SM
MD
LG