لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به پیشنهاد 'هفت روز کاهش خشونت' طالبان توافق کرد - گزارش


خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول یک مقام ارشد امریکایی گزارش داده است که ایالات متحده و طالبان به توافقی نزدیک شده اند که به "بسیار زودی" عملی شده و راه را برای خروج قوای امریکایی از افغانستان باز خواهد کرد.

این مقام امریکایی همچنین گفته است که امریکا و طالبان به پیشنهاد طالبان مبنی بر هفت روز "کاهش خشونت" توافق کرده اند که در پی آن، باید در جریان ده روز گفتگوهای بین الافغانی آغاز شود. به گفتۀ این مقام، کاهش خشونت سرتاسر افغانستان، به شمول قوای افغان، را در برخواهد داشت.

این خبر در حالی نشر می‌شود که مایک پمپیو، وزیر خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه ۱۴ فبروری (۲۵ دلو)، در حاشیۀ کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان، با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان دیدار کرده اند.

در دیدار آقای غنی با وزیران دفاع و خارجۀ امریکا، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان و سكات ميلر، فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان نیز حضور داشتند. هرچند تا کنون جزییاتی از این دیدار در دسترس رسانه‌ها قرار نگرفته است.

همچنین رییس جمهور غنی روز جمعه در حاشیۀ نشست مونیخ با ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو دیده است.

آقای ستولتنبرگ پس از دیدار با آقای غنی در یک پیام تویتر نوشت: "بحث مهمی با رییس جمهور اشرف غنی در مورد آیندۀ افغانستان داشتم. ناتو و همکاران آن به زمینه سازی برای صلح پایدار در افغانستان قاطعانه متعهد می‌ماند. طالبان باید اراده و توانمندی شان را برای کاهش خشونت و مذاکرات با نیت خوب نشان دهند".

منشی عمومی ناتو پیشتر از این در یک پیام دیگر تویتر نوشته بود که اگر طالبان کاهش خشونت ارادۀ واقعی و توانایی خود را نشان دهند، ناتو نیز آماده است که سطح نیروهای خود را در افغانستان کاهش دهد.

پیش از این دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده در اصول طرح توافق صلح میان امریکا و طالبان را تایید کرده و گفته بود که اگر طالبان عملاً به کاهش چشمگیر خشونت متعهد باقی بمانند، توافق با آن گروه صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG