لینک های دسترسی

Breaking News

خروج از افغانستان: امریکا شمار زیاد تجهیزات نظامی را تخریب می‌کند 


قوماندانی مرکزی ایالات متحده می‌گوید که روند خروج نیروها و تجهیزات نظامی امریکا از افغانستان، تا امروز چهارم می (۱۴ ثور) در حدود دو تا شش در صد تکمیل شده است.

این قوماندانی نظامی که ماموریت نیروهای امریکایی را در شرق میانه و افغانستان سوق و اداره می‌کند، گفته است که بیش از ۱۳۰۰ قطعه تجهیزات مختلف به منظور تخریب به ادارهٔ لوژستیک دفاعی تحویل داده است.

با آنهم، نیروهای امریکایی در مورد این "تجهیزات" معلومات بیشتر ارایه نکرده اند.

سنتکام همچنان افزوده است که تا اکنون به اندازهٔ بار ۶۰ طیارهٔ نوع سی-۱۷ نظامی وسایل از افغانستان بیرون کشیده شده است.

این مرکز همچنان از تسلیم دهی کنترول پایگاه نظامی "نیوانتونیک" در ولایت هلمند به اردوی ملی افغانستان نیز خبر داده است.

قوماندانی مرکزی نیروهای ایالات متحده گفته است که گزارش‌های تخمینی روند خروج، تسلیم‌دهی تجهیزات و پایگاه‌ها به نیروهای افغان و تخریب برخی از تجهیزات را با رسانه‌ها شریک می‌سازد.

روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بر اساس فرمان جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده به تاریخ اول ماه می آغاز شد و قرار است تا ۱۱ سپتمبر سال جاری تکمیل شود.

نیروهای ایتلاف بین المللی نیز تا این مدت افغانستان را ترک خواهند کرد.

خبر تخریب برخی از تجهیزات در حالی نشر می‌شود که پیش از این جنرال یاسین ضیا، سرپرست وزارت دفاع افغانستان گزارش‌ها در این مورد را رد کرده بود.

آقای ضیا در وایل ماه ثور گفت: "امریکایی­‌ها یا قوای ناتو تنها در مزار شریف، بگرام و قوماندانی شان در کابل باقی مانده ‌­اند، تمام ساحات دیگر را ما تسلیم شدیم...کدام مواد اساس که به درد ما بخورد، آن‌ها تخریب نکرده اند."

حمد الله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان نیز گفته بود که نیروهای بین المللی تجهیزات به ارزش یک میلیارد دالر را به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان تسلیم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG