لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا بر رژیم بلاروس تعزیرات جدید وضع کرد


الکساندر لوکاشینکو، رییس جمهور بلاروس

قصر سفید می‌گوید که قرار است امروز نهم اگست (۱۸ اسد) بر رژیم الکساندر لوکاشینکو، رییس جمهور بلاروس به دلیل سرکوب ظالمانهٔ مخالفین‌اش، تعزیرات وضع کند.

یک مقام قصر سفید به خبرگزاری فرانس پرس گفت که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده یک فرمان اجرایی را امضا خواهد کرد که در آن لوکاشینکو برای حملات جاری علیه امیدهای دموکراتیک، حقوق بشر مردم بلاروس و فساد هدف قرار خواهد گرفت.

آقای لوکاشینکو که از سال ۱۹۹۴ به اینسو بر اریکه قدرت در بلاروس نشسته است، به سرکوب مخالفین سیاسی‌اش پس از تظاهرات بی سابقه در پی انتخابات آن کشور پرداخته است.

قرار است وزارت مالیه ایالات متحده امروز در نخستین سالروز انتخابات ریاست جمهوری بلاروس که ناظرین بین المللی و مقامات امریکایی آنرا تقلبی خوانده اند، تعزیرات را رسماً وضع کند.

این در حالی است که کرستینا تسیمانوسکایا، ورزشکار بلاروسی برای جلوگیری از برگشت جبری به کشورش از رقابت‌های المپیک توکیو و خطر به زندگی‌اش، پس از انتقاد بر مربیون‌اش به یک کشور دیگر پناهنده شد. او بر سرکوب اعتراض کنندگان نیز انتقاد کرده بود.

در ماه می، حکومت لوکاشینکو یک طیارهٔ‌ خطوط هوایی راین‌ایر را نشست داده و یک فعال مخالف را بازداشت کرد؛ اقدامی که واکنش‌های تند جهانی را در قبال داشت.

رییس جمهور بایدن، امروز با تحریم رژیم بلاروس به تعهد‌اش برای حسابده قرار دادن آن عمل می‌کند.

XS
SM
MD
LG