لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا و ازبکستان بر همکاری مشترک در افغانستان تعهد کردند


رهبران ایالات متحده و ازبکستان، بر همکاری های دوجانبه در افغانستان تاکید کرده اند.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده و شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان، دیروز در قصرسفید ملاقات کردند. در این دیدار، رهبر ازبکستان همکاری کشورش را در تطبیق ستراتیژی جدید امریکا برای جنوب آسیا و افغانستان، اعلام کرد.

در یک اعلامیۀ نشر شده از سوی قصر سفید، آمده است که رهبران هردو کشور بر تقویت همکاری های دوجانبه بخاطر رسیدگی به موضوعات امنیتی در منطقه به شمول بی ثباتی در افغانستان تعهد کردند.

براساس این اعلامیه، رئیس جمهور ترمپ از تلاش های ازبکستان بخاطر گسترش روابط تجارتی آنکشور با افغانستان، تمجید کرده و حمایت واشنگتن را از پروژۀ خط آهن ازبکستان در افغانستان ابراز داشته است.

در اوایل جنگ امریکا در افغانستان، ازبکستان میزبان یک پایگاۀ هوایی امریکا موسوم به ' پایگاۀ کارشی خان آباد' بود. اما پس از انتقادات شدید واشنگتن مبنی بر تخطی های حقوق بشر در ازبکستان، روابط میان هردو کشور به تیرگی گرایید.

ازبکستان هنوز هم یک مسیر مهم اکمالاتی برای امریکائیان در افغانستان دانسته میشود. قصر سفید با ستایش از همکاری ازبکستان، گفته است که: "در طول چند سال اخیر، ازبکستان نقش مهم را در عملیات های اردوی امریکا در افغانستان، ایفا کرده است".

بادرنظر داشت موقعیت استراتیژیک و منابع زیرزمینی ازبکستان، کشورهای روسیه، چین و ایالات متحده، همواره کوشیده اند تا این کشور را تحت نفوذ خود داشته باشند.

در دیدار دیروز، رهبران هردو کشور بر تقویت روابط دوجانبۀ سیاسی، تجارتی و نظامی نیز توافق کردند. قصرسفید گفته است که قبل از دیدار میان هردو رهبر، بیش از بیست قرارداد تجارتی به ارزش ۴.٨ میلیارد دالر نیز میان هردو کشور امضا شد.

XS
SM
MD
LG