لینک های دسترسی

Breaking News

سیگار: امریکا میلیاردها دالر را در افغانستان ضایع کرده است


دفتر سر مفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید که امریکا میلیاردها دالر را بر ساختمان‌ها و وسایطی به هدر داده است که یا متروک شده یا هم از بین رفته است.

سیگار امروز اول مارچ (۱۱ حوت) گفت که ۷.۸ میلیار دالری را مرور کرده است که از سال ۲۰۰۸ به اینسو بر ساختمان‌ها و وسایط در افغانستان مصرف شده است.

بر اساس گزارش سیگار، فقط به ارزش ۳۴۳.۲ میلیون دالر ساختمان‌ها و وسایط در افغانستان در وضعیت خوب نگهداشته شده است.

در گزارش آمده است که از ۷.۸ میلیارد، تنها ۱.۲ میلیارد دالر آن در ساختمان‌ها و وسایطی مصرف شده است که از آن به گونه‌ای که در نظر گرفته شده بود، استفاده شده است.

جان ساپکو، رییس سیگار گفته است اداراتی که این پروژه‌ها را تمویل می‌کنند باید نگران این موضوع باشند.

در گزارش سیگار آمده است که ادارات ایالات متحده که مسوول بازسازی اند، در مورد ساختمان‌هایی که ساخته اند، حتا از افغان‌ها نپرسیده اند که به آن نیاز دارند یا نه و یا توانایی حفظ و مراقبت آنرا دارند یا نه.

واریز شدن میلیاردها دالر آنهم به گونه‌ای که بخش عمدهٔ بدون نظارت بوده است، سبب فساد میان قراردادی های افغان و بین المللی شده است.

با آنهم، آگاهان امور می‌گویند که نیازمندی‌ها برای معاونت در افغانستان واقعی اند،‌ به ویژه در حالی که حکومت افغانستان بیشتر بر کمک مالی بین المللی متکی است.

این در حالی است که ایالات متحده امریکا در این اواخر ۶۴۰ واسطۀ مختلف، به شمول وسایط جنگی را به وزارت دفاع افغانستان تسلیم کرد.

وزارت دفاع افغانستان روز چهارشنبه ۲۴ فبروری (ششم حوت) گفت که ۴۰۳ هاموی، ۴۳ رنجر، ۲۳ امبولانس و ۱۷۰ موترسیکل شامل این وسایط است.

کشورهای کمک کننده در ماه نومبر سال گذشته کمک مالی ۱۳ میلیارد دالر را برای چهار سال آینده به افغانستان تعهد کردند.

این کشورها ضمن ادامۀ تعهد شان به استقرار فوری آتش‌بس، ادامۀ مذاکرات صلح، حفظ دستآوردهای دو دهۀ پسین به ویژه در زمینۀ حقوق بشر، دستآوردها در زمینۀ حقوق زنان و کودکان، مبارزۀ جدی بر ضد فساد اداری و تحکیم قانون در افغانستان تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG