لینک های دسترسی

Breaking News

ماموریت جان نیکلسن در افغانستان پایان یافت


ماموریت نظامی جان نیکلسن، قوماندان ارشد امریکایی در افغانستان، روز یکشنبه به پایان می رسد و قرار است سکات میلر به عنوان قوماندان ارشد ماموریت حمایت قاطع ناتو، جانشین جنرال نیکلسن گردد.

جنرال میلر طی هفده سال گذشته نهمین فرمانده نظامی امریکا در افغانستان خواهد بود.

آقای میلر قبل از این، برعلاوه اجرای وظیفه در عراق و سومالیا، چندین بار برای ماموریت نظامی به افغانستان هم اعزام شده بود.

جنرال میلر طی چند سال گذشته قوماندانی عملیات ویژۀ نظامیان امریکایی را به عهده داشت.

جان نیکلسن، قوماندان ارشد ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان قبل ازتائید اش در سال دوهزار و شانزده خطاب به کانگرس امریکا گفت، حضور نظامی امریکا در افغانستان تاثیر بزرگی بر خدمات وی گذاشته است.

آقای نیکلسن شش سال در افغانستان خدمت کرده است و بعد از گذشت زمان مشخص خواهد شد که میراث او برای حکومت افغانستان باعث موفقیت انجام مذاکرات با طالبان خواهد بود یا خیر؟

با آنکه جنگ در افغانستان هنوز به شدت باقیست، هردوطرف درگیر، طالبان و نیروهای امنیتی افغان، تلفات را متحمل میگردند.

کارشناسان به این باور اند که با ختم ماموریت جنرال جان نیکلسن، تاهنوز شاهد تغیر در وضعیت جنگ در افغانستان نبوده اند.

مایکل اوهانلن، کارشناس مسایل نظامی از انستیتوت بروکینگز به این باور است که بن بست وضعیت افغانستان طی چند سال گذشته تغییر نکرده است.

نیکلسن قبل گرفتن فرماندهی نیرو های حمایت قاطع، چندین بار به افغانستان اعزام شده بود و زمانی که فرماندهی نیروهای امریکایی را به دست گرفت، نیکلسن امیدوار بود که زنده گی سربازان افغان را بهبود بخشد.

با تائید وی در سال ۲۰۱۶، نیکلسن گفت که او برای خاتمه بخشیدن به فساد اداری در افغانستان به ویژه در قسمت تادیه معاش سربازان افغان، تلاش خواهد کرد.

اردوی امریکا می گوید این کار حدود ۶۲ میلیون دالر را سال گذشته پس انداز کرده است که به سربازان خیالی و پولیس پرداخت میشد. اما ناظرین آزاد نتوانسته اند این مسله را تحقیق کنند.

جان نیکلس با آغاز کار در افغانستان بر استراتیژی جدید ایالات متحده در افزایش رقم نیروهای بین المللی در زمانی تلاش کرد که آن زمان چند هزار سرباز بین المللی در افغانستان حضور داشت.

آقای نیکلسن در آن زمان گفت که نیروهای اضافی می تواند به قوای افغان در حملات تهاجمی هوایی کمک کند و رقم قوای ویژۀ افغانستان را طی چهارسال دوبرابر ساخت.

XS
SM
MD
LG