لینک های دسترسی

Breaking News

پیوند رحم امکان بارداری زنان نازا را فراهم کرده است- پژوهش


یافته‌های یک پژوهش جدید نشان داده است که بیش از نیمی از زنان امریکایی که پیوند رحم دریافت کردند، بارداری موفقی داشته‌اند.

بنا بر گزارش رویترز، در این مطالعه که نتایج آن در نسخه جراحی مجله انجمن طبی امریکا "جاما" منتشر شده، بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۱ کم از کم ۳۳ زن در ایالات متحده پیوند رحم دریافت کردند و تاکنون ۱۹ نفر آنان، برابر با ۵۸ درصد، باردار شده و در مجموع ۲۱ نوزاد به دنیا آورده‌اند.

پژوهشگران در گزارش خود نوشته‌اند: "پیوند رحم باید یک واقعیت بالینی در ایالات متحده تلقی شود."

همه این زنان دچار "نازایی صد در صد" بودند، به این معنی که یا به طور مادرزادی بدون رحم متولد شده بودند و یا رحم آنان در عمل جراحی برداشته شده بود.

داکتر لیزا جوهانسون از مرکز طبی دانشگاه بیلور در شهر دالاس ایالت تگزاس و سرمحقق این مطالعه، به رویترز گفت که بیش از یک میلیون زن امریکایی می‌توانند به طور بالقوه از پیوند رحم بهره‌مند شوند.

در ۷۴ درصد از دریافت‌کنندگان، رحم آنان یک سال پس از پیوند هنوز کار می‌کرد. پژوهشگران گزارش داده‌اند که در این گروه، ۸۳ درصد نوزادان زنده متولد شد.

این نوزادان به طور متوسط ۱۴ ماه پس از پیوند رحم، از طریق جراحی سزارین به دنیا آمدند و بیش از نیمی از آنان بعد از هفتۀ ۳۶ بارداری متولد شدند.

پس از زایمان، رحم پیوندی برداشته می شود تا نیازی به استفادۀ دوامدار دواها برای جلوگیری از رد شدن رحم پیوند شده وجود نداشته باشد.

جراحی‌های پیوند رحم در امریکا، در مرکز طبی دانشگاه بیلور، کلینیک کلیفلند، و شفاخانۀ دانشگاه پنسلوانیا، در بین بیش از ۱۰۰ پیوند رحمی اند که تاکنون در سراسر جهان انجام شده است.

دو سوم از رحم‌های پیوندی در ایالات متحده، از اهدا کنندگان زنده دریافت شده است که تقریبا یک چهارم از آنان از این جراحی دچار عارضه شدند.

با این که پیوند رحم می‌تواند یکی از راه‌های درمان نازایی باشد، برخی از شرکت‌های بیمه ممکن است با پرداخت هزینه جراحی موافقت نکنند.

دریافت رحم یا در کل درمان نازایی در ایالات متحده امریکا، مشکلی است که به گفته دکتر جوهانسون نیاز به گفتگوهای مهم‌تر و جدی‌تری دارد.

این پژوهش در حالی به شماری از زنان که با مشکل نازایی مواجه‌اند، نوید بخش است که لغو حق قانونی سقط جنین توسط محکمهٔ عالی این کشور، شمار زیادی از زنان و فعالان حقوق زن را ناراضی ساخته است و معترضان این حکم را ناعادلانه و نادرست می‌‌دانند.

XS
SM
MD
LG