لینک های دسترسی

Breaking News

برنامۀ جهانی غذا: از هر ده نفر در افغانستان نه نفر با کمبود غذا مواجه اند


برنامۀ جهانی غذا (WFP) می‌گوید که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون به بیش از ۱۹ میلیون نفر در افغانستان کمک کرده است.

این اداره روز سه شنبه دوم اگست (۱۱ اسد) در تویتر نوشته است که هر روز در سراسر افغانستان با مردم کمک می‌کند، جایی‌که بر اساس آمار این نهاد، از هر ۱۰ نفر نه تن شان با کمبود مواد خوراکی مواجه اند.

برنامۀ جهانی غذا گفته است که برای هر خانواده نیازمند، ۱۰۰ کیلو آرد، ۱۲.۵ کیلو دال، ۹.۲ کیلو برنج و یک کیلو نمک برای شش ماه داده می‌شود.

در همین حال، کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) نیز گفته است که این اداره طی سال روان میلادی به منظور رفع نیازمندی‌های عاجل در افغانستان، به ۲۹۶هزار نفر کمک‌های نقدی توزیع کرده است.

همچنان این کمیشنری گفته است که علاوه بر کمک نقدی، برای ۲۶۳هزار نفر لوازم خانه، سولر و وسایل بهداشتی توزیع کرده است.

این نهاد ملل متحد گفته است که برای رسیدن کمک‌ها به افراد نیازمند، سرویی را جهت مشخص‌شدن تعداد افراد آسیب‌پذیر در افغانستان نیز آغاز کرده است.

منبع افزوده است که در سال روان با ۱۳۵هزار نفر در منزل شان دیدار کرده اند که در نتیجه ۱۹۰۰ خانواده از رسیدن کمک‌ها اطمینان داده اند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز گفته است که این سازمان در زمینه‌های مختلف مانند ساختن مکاتب، مراکز صحی و تامین آب آشامیدنی پاک به مهاجرین در افغانستان کمک کرده اند.

از سویی هم آمار نهادهای امدادرسان نشان می‌دهد که امسال سوتغذیه جان نزدیک به پنج میلیون کودک و زنان باردار و شیرده را در افغانستان تهدید می‌کند و هم اکنون ۳.۹ میلیون کودک از سو تغذیه رنج می‌برند.

سال گذشته، پس از به قدرت رسیدن طالبان، نهادها و کشورهای امدادرسان کمک‌های مالی را به افغانستان متوقف کردند که منجر به بحران بشری و اقتصادی در این کشور شد.

اخیراً برنامه جهانی غذا گفته است که بیش از ۲۴ میلیون نفر در افغانستان مصوونیت غذایی ندارند و بیش از ۹۰ درصد افغان‌ها به کمک‌های غذایی نیازمند استند.

XS
SM
MD
LG