لینک های دسترسی

Breaking News

برنامهٔ جهانی غذا: ۷۶۰ میلیون دالر برای شش ماه آینده در افغانستان نیاز است


برنامهٔ جهانی غذای سازمان ملل متحد می‌گوید که برای تداوم اجرای برنامه‌هایش در افغانستان برای شش ماه آینده ۷۶۰ میلیون دالر نیاز فوری دارد.

برنامهٔ جهانی غذا روز یکشنبه ۲۵ فبروری (ششم حوت) با نشر پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، تعداد افغان‌هایی را که نمی‌دانند وعده بعدی غذای شان از کجا تامین شوند، ۱۶میلیون نفر تخمین کرده است.

این ادارهٔ ملل متحد گفته است: "چهار میلیون کودکان، مادران شیرده و حامله، به سوتغذیه دچار اند. برنامه جهانی غذا برای ادامه فعالیت خود در شش ماه آینده به ۷۶۰ میلیون دالر بودجه نیاز فوری دارد."

برنامهٔ جهانی غذا در حالی برای تداوم برنامه‌هایش در افغانستان خواستار بودجهٔ جدید شده است که شماری از نهادهای امدادرسان بین‌المللی طی دو سال گذشته با کمبود بودجه مواجه شده اند.

در سال ۲۰۲۳، برنامه جهانی غذا به دلیل کمبود بودجه شمار افراد نیازمند را که تحت پوشش قرار می‌داد، از ۱۵ میلیون به پنج میلیون کاش داد.

این در حالی است که بر اساس گزارش دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) گرسنگی و سوتغذیه در افغانستان هنوز هم در سطح بلند قرار دارد و تخمین می‌شود که ۱۵.۸ میلیون افغان در سال ۲۰۲۴ با عدم مصوونیت غذایی روبرو شوند.

این ادارۀ ملل متحد در اوایل جنوری با نشر جزییات پلان نیازمندی‌ها و کمک‌های بشری در جریان سال ۲۰۲۴ میلادی گفت که در حال حاضر ۲۳.۷ میلیون افغان به کمک‌های حیاتی بشری نیاز دارند، اما نهادهای امدادرسان می‌توانند ۱۷.۳ میلیون نفر تحت پوشش قرار دهند.

پیش از این دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری گفته بود که برای کمک به نیازمندان در افغانستان طی سال روان میلادی به ۳.۰۶ میلیارد دالر امریکایی نیاز است.

خشکسالی، رویدادهای طبیعی، فقر و گرسنگی، بیکاری، محدودیت‌ها بر زنان، رقم بلند بیجاشدگان داخلی و عودت بیش از ۵۰۰هزار مهاجر افغان از پاکستان، مواردی اند که سبب افزایش سطح نیازمندی‌ها در افغانستان شده است.

بر اساس گزارش اوچا، در سال ۲۰۲۳ میلادی با وجود کمبود بودجه، ۲۹.۴ میلیون نفر در افغانستان از کمک‌های بشری مستفید شدند.

گروه

XS
SM
MD
LG