لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال انتقال کروناویروس به انسان از یک 'حیوان رابط' 


گروهی از پژوهشگران بین المللی که در شهر ووهان چین، به دنبال کشف عوامل و چگونگی شیوع کروناویروس بوده اند، اعلام کرده اند که بسیار محتمل است این ویروس از خفاش به انسان، از طریق یک حیوان رابط دیگر منتقل شده باشد.

این گزارش که خبرگزاری فرانسه به نسخه‌ای از آن قبل از انتشار رسمی دست یافته، احتمال اینکه کروناویروس در لابراتواری در چین ساخته شده باشد را بسیار ضعیف دانسته است.

پژوهشگران بین‌المللی که سرگرم این تحقیق بودند، بیش از یک ماه پیش به کارشان در چین پایان دادند، اما تا حالا نتایج کارشان به شکل رسمی منتشر نشده است.

مسوولان گفته اند که این تاخیر بیشتر به دلیل هماهنگی ضعیف با پژوهشگران چینی و مسایل مرتبط با ترجمه بوده است.

این پژوهشگران گفته اند که تحقیقات‌شان به نتایج قطعی در مورد چگونگی شیوع این ویروس در شهر ووهان چین نرسیده، اما چند فرضیه را مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را براساس احتمال درستی‌شان رده‌بندی کرده اند.

در این‌که کروناویروس ریشه در خفاش دارد، کارشناسان هم‌نظر اند، اما در مورد اینکه چگونه این ویروس به انسان‌ها سرایت کرد، هنوز نظر قطعی وجود ندارد.

با این حال،‌ پژوهش‌گران، احتمال اینکه این ویروس به صورت مستقیم از خفاش به انسان منتقل شده باشد را ضعیف دانسته اند و در عوض، می‌گویند که احتمال بیشتری وجود دارد که یک حیوان رابط سومی در منتقل کردن ویروس به انسان نقش داشته باشد.

ولی هنوز اطلاعاتی در مورد اینکه کدام حیوان این نقش را بازی کرده، وجود ندارد.

علاوه بر این، گزارش هم‌چنین فرضیهٔ انتقال ویروس به انسان از طریق غذاهای یخ‌زده را رد نکرده است، چون دیده شده که این ویروس در درجه‌های بسیار پایین زیر صفر نیز زنده می‌ماند.

فرضیهٔ دیگری که بیشتر از سوی دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا تبلیغ می‌شد، در مورد ساخته شدن این ویروس در لابراتواری در چین بود که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است.

اما پژوهشگران می‌گویند که هیچ شواهدی مبنی بر احتمال درست بودن این فرضیه را بدست نیاورده اند.

XS
SM
MD
LG