لینک های دسترسی

Breaking News

سازمان جهانی صحت: بیش از ۱۸ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های صحی نیاز دارند


سازمان جهانی صحت می‌گوید که افغانستان هنوز هم با مشکلات زیادی صحی مواجه است و در حال حاضر، حدود ۱۸.۱ میلیون نفر در این کشور به کمک‌های بهداشتی نیاز دارند.

این سازمان ناوقت روز جمعه هفتم اکتوبر (۱۵ میزان) در گزارشی گفته است که در جریان یک سال گذشته، شمار کودکان مبتلا به سوتغذیۀ شدید در این کشور به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافته و تا پایان ماه سپتمبر، به بیش از ۳۴هزار کودک رسیدگی شده است.

در گزارش آمده است که سازمان جهانی صحت به تلاش‌های خود برای درمان کودکان و ارایۀ خدمات بهداشتی در ۱۲۷ مرکز سوتغذیه در سراسر افغانستان ادامه داده است.

این سازمان افزوده است: "رویدادهای طبیعی مکرر، افزایش عدم مصوونیت غذایی و ادامۀ شیوع بیماری‌های عفونی که با بیش از چهار دهه درگیری همراه شده است، تهدیدهای مداوم برای مردم افغانستان استند."

بر اساس معلومات این سازمان، آنان با ایجاد مراکز صحی و تشدید مراقبت‌های صحی اولیه، پشتیبانی خود را از ارایه خدمات صحی در مناطق دور افتاده گسترش داده اند.

به گفتۀ این سازمان، تا پایان ماه سپتمبر سازمان جهانی صحت همراه با شرکایش، ۱۷۷ مرکز صحی را در ۲۹ ولایت ایجاد کرده که ارایۀ خدمات بهداشتی برای ۲۶۵هزار نفر مساعد شده است.

این سازمان همچنان با ابراز نگرانی گفته است که در حال حاضر، از میان ۴۰ میلیون نفوس افغانستان، حدود ۱۸.۹ میلیون نفر آن با سطوح بالایی از عدم مصوونیت غذایی مواجه ‌اند.

پیش از این نیز برنامۀ جهانی غذا گفته بود که در حال حاضر، بیش از ۱۹ میلیون نفر در این کشور با ناامنی غذایی حاد دست و پنجه نرم‌ می‌کنند. این سازمان همچنین گفته است حه در کنار بحران اقتصادی و خشک‌سالی در این کشور، وقوع زلزله مرگبار در ولایات جنوب-شرق افغانستان به این آمار افزوده است.

این در حالی است که سازمان جهانی صحت از فروپاشی نظام صحی این کشور هشدار داده و خواستار توجه بیشتر در این زمینه شده بود.

با آنکه در ماه‌های گذشته صدها تن مواد و تجهیزات طبی به افغانستان ارسال شده، اما اخیراً سازمان جهانی صحت گفت که در ماه‌های پیشرو، این کشور با کمبود مواد صحی، به شمول دارو مواجه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG