لینک های دسترسی

Breaking News

چرا ازدواج می کنید؟


داشتن روابط جنسی مشروع، تشکیل خانواده، و حصول محبت و آرامش فکری مشوق های اصلی ازدواج برای شماری از جوانان افغان است.

ازدواج شاید قدیمی ترین رابطۀ انسانها با یکدیگر باشد که با گذشت هزاران سال هنوز هم یکی از مهمترین مسایل شخصی افراد دانسته می شود.

در فرهنگ ها، ادیان و جوامع مختلف ازدواج و زناشوهری ویژه گی ها و شرایط خاص و عام دارد اما برای افراد دلایل ازدواج چی است؟

این پرسش را از شماری از جوانان در کابل پرسیدیم و خلاصۀ پاسخ ها را در اینجا با شما شریک می سازیم:

روابط جنسی مشروع

داشتن روابط مشروع جنسی یکی از مهمترین دلایل ازدواج برای شماری از جوانان است. در افغانستان هرگونه روابط جنسی خارج از دایرۀ ازدواج نامشروع و جرم است.

در بعضی از کشورها، به ویژه در جوامعی که قوانین اجتماعی و سیاسی منبعث از دین نیست، روابط جنسی افراد مبتنی بر رضایت طرفین شکل می گیرد، اما در افغانستان روابط جنسی فقط از طریق عقد نکاح مشروعیت یافته می تواند.

عشق و محبت

عشق و دوست داشتن دلیل دومی است که به باور شماری از جوانان آنها را به پای ازدواج می کشاند. عشق اما قبل از ادواج یا پس از آن؟

در افغانستان هنوز هم شمار زیادی از جوانان، به ویژه دختران، به ازدواج های "تنظیم شده" تن می دهند در حالی که پسران بیشتر حق انتخاب دارند.

تشکیل خانواده

برای شماری از جوانان تشکیل خانواده برای "بقای نسل" دلیل مهم ازدواج محسوب می شود. خانواده رکن اساسی در شکلیات و مراودات اجتماعی در افغانستان دانسته می شود و افراد به تنهایی خود از اهمیت کمتر برخوردار اند.

مکمل ایمان

برای آنانی که دین را اساس و چوکات زنده گی می نگرند، ازدواج به معنی تکمیل کنندۀ ایمان پنداشته می شود. به باور این گروه، ازدواج یک امر دینی است و در پیروی از احکام دین و سنت پیامبران باید به آن اقدام ورزید.

دلایل ازدواج هفت پسر و هفت دختر را در این ویدیو تماشا کنید و اگر فرصت داشتید در فیسبوک برای ما بنویسید که شما برای ازدواج چی دلایلی دارید یا داشتید.

چرا ازدواج می‌کنید؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

XS
SM
MD
LG