لینک های دسترسی

Breaking News

خروج قوا از افغانستان بیش از ۹۰ در صد تکمیل شد - قوای امریکایی


قوماندانی مرکزی قوای ایالات متحدۀ امریکا تخمین کرده است که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیش از ۹۰ درصد تکمیل شده است.

این قوماندانی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که تا اکنون ۹۸۴ پرواز طیارهٔ نوع سی-۱۷ نظامی، تجهیزات نظامی را از افغانستان بیرون کرده و بیش از ۱۷ هزار قلم از تجهیزات برای تخریب به ادارهٔ لوژستیک دفاعی تحویل داده شده است.

این مرکز گفته است که ایالات متحده رسماً هفت پایگاه را به وزارت دفاع افغانستان تحویل داده است.

این در حالی است که نگرانی‌ها در مورد وضعیت افغانستان پس از خروج نیروهای بین المللی از این کشور افزایش یافته است.

لیندسی گراهام، سناتور برجستهٔ جمهوری‌خواه هفتهٔ گذشته با خروج کامل نیروها از افغانستان اظهار مخالفت کرد.

آقای گراهام در صفحهٔ تویترش نوشت: "می‌دانم که اگر ادارهٔ بایدن تصمیم خروج کامل (قوا) از افغانستان را دوباره غور کند، حمایت زیادی از هر دو حزب را با خود خواهد داشت."

آقای گراهام افزوده است که "این بیش از هر وقت دیگر آشکار است که فاجعه‌ای در حال وقوع است".

پیش از آن، مچ مک‌کانل، برجسته‌ترین عضو جمهوریخواه مجلس سنای کانگرس ایالات متحده پس از دیدار با رییس جمهور افغانستان در واشنگتن ابراز امیدواری کرد که با توجه به پیشروی نظامی طالبان و احتمال خطر سقوط کابل به دست آن گروه، جو بایدن، رییس جمهور امریکا پالیسی خروج قوا از افغانستان را به تاخیر بیندازد.

مچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس سنای ایالات متحده نیز در جریان سفر آقای غنی به امریکا با نشر اعلامیه‌ای گفت: "تصمیم رییس جمهور بایدن برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان که شرکای افغان مان را در مقابله با تهدیدات تنها رها می‌کند، آنگونه که مشاوران ارشد وی [بایدن] هم تصدیق کرده اند، ناگوار و مایۀ بدحالی فزاینده است".

جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده دو روز پیش گفت که روند خروج کامل نیروها از افغانستان ادامه داشته و تا ۱۱ سپمتبر تکمیل خواهد شد.

پیش از این، جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفته بود که لوید آستن، وزیر دفاع و جنرال فرانک مک‌کینزی، فرمانده قوماندانی مرکزی ایالات متحده با توجه به حملات اخیر طالبان، هر روز وضعیت امنیتی افغانستان و روند خروج قوای امریکایی را ارزیابی می‌کنند.

جان کربی دوشنبه ۲۱ جون (۳۱ جوزا) در یک نشست خبری گفت که تصمیم خروج قوای امریکایی از افغانستان بر اساس تقسیم‌اوقات قبلی برجاست، اما گفت: "هرچند برای خروج یک تقسیم‌اوقات ترتیب شده، ولی ما می‌بینیم که ممکن این تقویم با توجه به شرایط تغییر یابد."

این در حالی است که برخی باشندگان ساحات زیر ادارۀ طالبان در شمال افغانستان گفته اند که این گروه به زنان گفته اند که چادری بپوشند و بدون محرم از منازل شان بیرون نشوند.

شماری از این باشندگان همچنان گفته اند که گروه طالبان برای مردان در مساجد حاضری آماده کرده اند و به آنان دستور داده اند که ریش شان را نتراشند و کوتاه هم کنند.

XS
SM
MD
LG